Verhandeling over jezus buitengewone geboorte uit maria , reeds beloofd dit onderwerp te zullen toelichten en ontwikkelen (2) , en ik moet aan deze belofte derhalve voldoen. Doch bij de voldoening hieraan heb ik een dringend verzoek aan mijne Lezers, namelijk, dat zij van deze Verhandeling niet meer eischen, dan zij geven wil. Zij wil niet dan bij gelegenheid spreken over de verhouding van den Zoon lot den Vader, of over het leerstuk van jezus godheid , 'l welk in de Dogmatiek in hel hoofddeel over Vader, Zoon cn Geest pleegt behandeld le worden; maar over de verhouding van jezus vroeger hemelsch en laler aardsch leven lot elkander, of over zijn voorbeslaan , 't welk in de Dogmatiek meer bepaaldelijk lot hel hoofddeel over den persoon van jezus chbistus als Zaligmaker gebragt wordt. Ik verzoek dus mij niet van onvolledigheid te beschuldigen, dewijl ik meestal een onderzoek laat liggen, 'l welk hier wel naauw mede verwant is, maar toch eene afzonderlijke Verhandeling zoude vullen. ,

Mijne bijdrage wil ik knoopen aan joiiankes voorstelling , dewijl deze zamenhangender en uitvoeriger over deze zaak heeft gesproken, dan ccnig ander Schrijver des Nieuwen Verbonds, of ook jezus zelf. Doch joiiakkes heeft het niet gedaan onder dien naam, voorbestaan van Jezus, welken wij, kortheids- en duidelijkheidshalve, daarvoor gebruiken. Het aardsch, menschelijk leven willende beschrijven van Hem, die bij zijne verschijning op aarde het licht der wereld was, spreekt hij vooraf van een hemelsch, goddelijk leven , 't welk deze persoon vroeger had geleid. Daarom noem ik deze bijdrage een onderzoek naar

(2) Tijdschrift, 1s39. i. 17 {«).