andere wereldorde overgaande, eerst kinderen zijn. Verbeelden wij ons slechts, dat wij op eens in het midden van een vreemd volk werden verplaatst, zouden wij niet eerst als kinderen moeten beginnen deszelfs taal, denkwijze en zeden te leeren kennen? En Gods Zoon kv\am niet alleen in een vreemd volk, Hij kwam onder een vreemd soort van wezens. Hij werd van hemelling mensch! Eu Hij kon toch ook niet beginnen met volwassen mensch te zijn. Om eene nieuwe loot te zijn op den stam des mensclielijken geslachls, welke, gevoed door de sappen diens stam , den boom zou veredelen (2), moest Hij als eene kleine loot worden ingeënt. Om zijnen broederen in alles, buiten de zonde, gelijk te worden, moest Hij beginnen met kind te zijn, en zoo in de rei der menschen intreden. Maar reeds de organen van het kinderlijke ligchaam zijn niet ontwikkeld, om voor een' volwassen' geest te dienen; reeds daardoor, dat die geest in een kinderligchaam begon te leven, moest hij beperkt zijn en ingetrokken of ingewikkeld, terwijl eerst met de ontwikkeling des ligchaams ook de geest zich kon ontvouwen en de bewustheid van zijn vroeger leven langzamerhand herkrijgen.

Zegt men, dat dit nu wel eenige opheldering geeft aan het vorderen in doorzigt en wijsheid, maar niet aan dat in heiligheid of zedelijke volkomenheid; welke evenwel ook aan jezus wordt toegeschreven: men vergete dan niet op te merken, dat dit aardsche, menschelijke leven eigenaardige verzoekingen en ondervindingen heeft, welke het hemelsche niet kent. Welk

(2) Vergelijk het uit de Evang. Kirchenzcitung overgenomene in dit Tijdschrift, 1839. I. 192—196.