lelijk leven steeds in betrekking ook lol ile verkeerde riglingen des lijds, hetzij die als wereldzin tegen het Christelijke overstaan, hetzij ze zich met hetzelve vereenigen en het haren verkeerden plooi trachten te doen aannemen, gelijk reeds uit het eerste stuk, getiteld: Zoekt eerst het Koningrijk Gods, genoegzaam blijken kan. Ruim twintig beschouwingen of overdenkingen bevat het van meer algemeenen of van meer bijzonderen aard , op verschillende jaren, betrekkingen en gelegenheden toepasselijk, niet allen van dezelfde waarde, noch ook in cenig regtstreeks verband met elkander staande, maar toch overeenkomende in de eenheid van hetzelfde, door den ScliiijTer opgegeven, doel. Ja, dat doel komt ons, na de lezing der stukken , nog helderder en als meer Christelijk rein en diep voor, dan de meer oppervlakkige woorden, waarmede het Voorberigt besluit, ons zouden doen vermoeden. Verwijdering van God, «lat is door het geheele boek henen het eenige, dat voor den mensch waarlik rampzaligheid heeten mag, te midden van al wat de wereld buiten God geeft. Het komen tot God, hel blijven bij God, dat wordt als het eenige ware op allerlei wijze voorgesteld, en dc eenige weg tot God en zijne zalige gemeenschap is hier overal christus , de eengeboren Zoon des Vaders; in dezen alleen is het heil, het leven, dc liefde, de vrijheid, de overwinning over den dood. Dat is dus een echt Christelijke geest. Die geest is ook in dit boek een geest der waarheid, die bij dc tegen elkander overstaande meeningen over het Christendom en rigtingen des lijds onpartijdiglijk oordeelt. Bij de eenheid van doel is er genoegzame verscheidenheid van onderwerpen en van vorm, om de lezing onderhoudend te doen zijn. Kan men niet overal mei