lieden der Roonwche Kerk kan regelen zonder een Concordaat. De zamensteller liecfl niet alleen een goed gebruik gemaakt van zijne bronnen, maar mag door de wijze, waarop hij ze ordent en te pas brengt, ja ook door eigene belangrijke bijvoegselen, inderdaad Schrijver van het stuk heeten, bij welks tweede druk een Naschrift gevoegd is, in hetwelk de resultaten, dat een Concordaat ongrondwettig, onregtvaardig en schadelijk is, ook met gebruik maken van nieuw uitgekomene geschriften, nog nader worden opgegeven en aangedrongen. Thans hebben wij den derden druk voor ons , met een nieuw Bijvoegsel verrijkt , opgave en korte kenmerking van de sedert uitgekomen stukken over deze aangelegenheid behelzende. Ook van die zyde is dus dit boek belangrijk, dat het voor allen, die deze willen kennen, eene tot dien tijd vrij volledige literatuur van dezelve oplevert.

Van minder wetenschappelijke waarde, maar eenvoudig, helder en in vele opziglen overtuigend, is een kleiner stuk: Hel Concordaat, een woord van opwekking aan de Protestanten in Nederland, Amst. 1841. Het beantwoordt volkomen aan deszelfs titel, en is geschikt, om ook onder de min kundige en geringere geloofsgenooten gelezen en door hen begrepen te worden, zonder daarom oppervlakkig te zijn of ook in stijl eenigzins beneden de waardigheid van het onderwerp te dalen. Veel nieuws bevat het na de twee vermelde Stukjes, die er in aangehaald en gebruikt worden, wel niet; maar het wordt op eene andere, meer gemakkelijke wijze en met zulk eenen hartelijken toon, vooral aan het slot, gezegd en bij elk naar onderscheiden stand aangedrongen, dat het niet nalaten kan indruk te maken.