gens van alle mogelijke beroepen onder de oogen te zien. het geheele beroepsveld, voor zoover voor een meisje met deze voor-opleiding in aanmerking komend, moet dus met haar worden doorkruist, eer zij — thans met volle overtuiging, immers met oordeel des onderscheids — bij het eerst gekozen vak, passend bij haar aanleg en neiging, blijft.

Mejuffrouw C. is reeds 24 jaar. Zij heeft einddiploma meisjes H.B.S. en daarna diploma archief-amütenare 2e klasse behaald. Zij heeft ook eenigen tijd practisch in die richting gewerkt, maar is zich zeer wel bewust, dat de plaatsingskans aan een archief nihil is. Zij houdt niet van huishoudelijk, enkel van intellectueel werk. Alle mogelijkheden wikkend en wegend, komt zij met ons tot de conclusie, dat óf leerares in Geschiedenis (via een middelbare acte), óf Montessori-leidster, de eenige beroepen zijn welke haar een zelfstandig bestaan waarborgen. Ook hier was de aanleg gegeven, terwijl de moeilijkheid bestond in het vinden van den weg, waarop zij mét dien voorhanden aanleg een niet al te overvoerden werkkring zou kunnen vinden. Mejuffrouw D., gaat naar de 6e klasse gymnasium B. Wiskunde is haar goede vak, maar zij ziet op tegen een lange academische studie en wil ook liever geen leerares worden. Zij denkt over het vak van accountant, maar kan daartoe toch eerst besluiten na onze uitvoerige inlichtingen omtrent opleiding en vooruitzichten. Mejuffrouw E. heeft eindexamen meisjes H.B.S. met 6-jarigen cursus gedaan. Zij

voelt niet voor huishoudelijk noch voor verpleegwerk, uitsluitend voor geestelijken arbeid. Anderen leiden, iets te doen aan anderer geestes- of zieleleven trekt haar aan. Graag was zij predikante geworden d.w.z. hulppredikster (want de Ned. Hervormde Kerk laat vooralsnog geen dame tot het volle predikambt toe), maar zij is bang niet te zullen slagen voor het staatsexamen. Haar schoolcijfers zijn zeer middelmatig en zij heeft volstrekt geen studieaanleg. Voor gewoon klassikaal onderwijsgeven is zij minder geschikt wegens een kleine belemmering in de spraak. Wat ligt nu het meest in haar lijn en is wél bereikbaar? Montessori-leidster worden. Of, als zij later over voldoend kapitaal beschikt om er met een bijverdienste van ƒ 800 a ƒ 1000 te kunnen komen (hetgeen zij niet weet, doch op ons aanraden ernstig met haar vader bespreken zal) dan godsdienstonderwijzeres. Liefst eerst de Montessoriacte halen, en mocht dat soort werk haar niet geheel bevredigen (zij kan dat tijdens de opleiding merken), dan daarna examen doen — wat toch eerst op het 23e jaar geoorloofd is — als godsdienstonderwijzeres. In al deze gevallen — en zij vormen den iegel, waarop ternauwernood een enkele uitzondering voorkomt — behoeft er aan specifieke aanleg-bepaling waarlijk geen tijd te worden besteedl Niet altijd, ik erken dit volmondig, spreekt de aanleg zóó duidelijk. Maar ook dan zijn het de omstandigheden, die bij het beroepskeuze-advies de hoofdrol spelen. •

ANNA POLAK

De abonné's worden vriendelijk verzocht vóór 15 April het abonnementsgeld te voldoen, 't zij door postwissel of overschrijving Giro 86708 G. D. Zegers. Billitonkade 57, Utrecht. Na 15 April zal anders per postkwitantie over het bedrag plus D inningskosten beschikt worden. Q