zoodat Hij anders met de Samaritaansche vrouw dan met de Cananesche, anders met judas dan met petrus , anders met de Apostelen dan met de Phariseën omgaat; maar niet om zich door hen te lalen wegslepen of behcerschen ; maar juist om beii te vormen voor lijn Kijk, om te kunnen doordringen lot hunnen geest, ten einde de zaden der onkunde en zonde, in denzelven voorhanden, te verslikken en nieuwe zaden van waarheid, geloof en liefde uit te strooijen, in één woord, om hun Opvoeder lol geestelijke volmaking te kunnen zijn.

Eindelijk, dit is de derde zijde, wanneer wij onze aandacht vestigen op jezus krachten en vermogens des geesles, dan zien wij ook Insschen dezen de hoogste volmaakt-mensch elijke overeenstemming of harmonie. De hoogst - mogelijke volmaaktheid aanschouwen wij in de afzonderlijke vermogens. Zijne verbeelding is alles-omvallend, edel, verheven. Met welk eene vaardigheid ontleent Hij de schoonste beelden en verrassendste vergelijkingen aan de natuur en de menschenwereld in hare menigvuldigste schakeringen , om er zijne ideen in te hullen en ze aan de verbeelding, het verstand en het gemoed zijner hoorderen te brengen! Iloe gemakkelijk weet Hij door zijn opgeklaard versland alle lislige vragen zijner vijanden le beantwoorden, de dwalingen leregt te wijzen, de vooroordeelen weg te nemen! Hoe juist is het oordeel, dal altijd door Hem wordt uit— gebragt, zoodat Hij als met één oogopslag iedere zaak in hare waarheid en valschheid doorschouwt en aan het licht brengt! Hoe is het niet de hoogste en voor den mensch meest heilzame waarheid, de ideën van God, mensch en hunne onderlinge vereeniging, op welke steeds het overdenkend verstand van jjszus