pen, des iiachls in de gevangenis bewaard en den volgenden morgen voor den Raad gebragt. De leden des Raads slonden verstomd over de taal, toen door pethus lol hen gevoerd; doch men wilde hel opzien, dal de zaak maakte, slechts onderdrukken cn vergenoegde zich daarom met hel, van bedreigingen vergezeld, gebod, om van de zaak van jezus le zwijgen. Daar de Apostelen , gelijk zij terstond verklaard hadden, dit niet opvolgden, werden zij spoedig op nieuw als wederspannigen voor den Raad gebragl (G). Op nieuw verdedigt zich tetbus , hij beroept zicli als getuigen der waarheid b^zonder op zich cn zijne mede-Apostelen, maar ook op den heiligen geest in degenen, die aan hunne getuigenis gehoor gegeven hadden (7). De dood der Apostelen zou hier het gevolg hebben kunnen zijn, indien niet gamalicl , een ijverige, maar loch voor liet goede niet onvatbare Phariseër, er tusschen gesproken had.

Tot hiertoe was de, tegen de Sadduceën overstaande en de wet van mozes getrouw opvolgende, nieuwe secle door de Phariseën min ongunstig beoordeeld ; maar anders werd dat, zoodra zij met de beginselen van hel Phariseïsmus openlijk in strijd geraakte. Dit geschiedde door stepiiahus. Deze, door zijne afkomst en vorming, van zelf meer vrij van

(6) Vreemd is het ons, hier, ïelfs in de derde uitgave, noch van de verlossing der Apostelen uit den kerker, Iland. V: 19 volgg-1 gewag gemaakt, noch opgemerkt te vinden , dat het bepaaldelijk de Sadduceën waren , die zich op de Apostelen zoo vertoornden, Hand. V: 17.

(7) Deze ware opvatting van Hand. V: 32 wordt in eene noot opzettelijk gehandhaafd, cn het ,mag wel opgemerkt worden, dut de heilige geest , onderscheiden van de Apostelen, steeds die is , welke in de Gemeente leefde.