kracht cn verhoogden Protestantschen geest blijven doen. En zoo zal dan deze in eenvoudigheid en stilte levende man, ook na zijnen dood nog bij de geheele Nedcrlandsebe Protestantsche Kerk in zegening blijven.

Van der palm is door velen in hel openbaar gehuldigd. De Hoogleeraar van iiengel , vroeger zijn leerling, later zijn Ambtgenoot aan de Leidsche Hoogeschool, heeft zijne verdiensten kort maar krachtig geteekend. als uitnemend en uitlokkend leermeester, als voortreffelijk uitlegger en schrijver, vooral blijkens zijne Spreuken van Salomo, zijn Bijbel voor de Jeugd en zijne Bijbelvertaling, als geheel eepig en in allerlei vakken uitmuntend redenaar, en als achtingwaardig, maar vooral hoogstbeminnelijk mensch. (.Meritorum j. h. van der palm Commemoratio hrevis $ lecta xn classe tertia lnstituti Begii Neerlatidici, Lugd. Bat. 1840). Desgelijks heeft zijn Ambtgenoot siegenbeek. hem geschetst, en in hel bijzonder doen opmerken, dat, hetgeen van der palm zoo beminnelijk en eerbiedwaardig deed zijn, hetgeen de kracht en kern zijner geschriften uitmaakte, en hetgeen ter verklaring van zijn karakter en leven bovenal dient, dit is, dat van der palm met géést en harte Christen was en het beminnelijk cn Goddelijk voorbeeld van den besten der menschenvrienden zich gestadig ter navolging voorstelde: in de Hulde aan de nagedachtenis van den Hoogl. j. n. van der palm ; tot opening zijner lessen op den 17 Sept. 1840, in de groote gehoorzaal der Leidsche Hoogescheol-, uitgesproken. Leiden 1840. Zijn Ambtgenoot jo. glarisse heeft hem in eene dergelijke Akademische toespraak [Prologus, quo Scholas Theologicas, praesertim Apologeticas, a. 1840 ad 1841