habendas, auspicaturus, joanius henrici vak der palm, nuper placide pieque defuncti, exemplum auditorihus, futuris Tlieologis , ad imitandum proposuit. Lugd. Bat. 1841) niet alleen geschetst, maar ook 7.ijn' bijzonderen aard zoeken te kenmerken. En zoo belangrijk het is, groote mannen niet slechts in het algemeen van wege hunne verdiensten , die zij met andere groote mannen, schoon dan op verschillende wyze, gemeen hebben, te vereeren, maar in het bijzonder den hun eigenen aanleg en geest, waardoor zij van anderen onderscheiden zijn en hunne eigendommelijke waardij hebben, te kenmerken; zoo gelukkig heeft, naar het ons voorkomt, de Hoogl. clarisse het bijzondere in v. i>. palm's leven, in zijne oordeelkundige uitlegging des Bijbels, in zijne welsprekendheid en in zijne werkzaamheid als godsdienstleeraar, aangewezen, als gelegen in 's mans beminnelijke eenvoudigheid. Er is in dit kleine stukje een schat van even menschkundige, als voor Godgeleerden uitnemend heilzame opmerkingen. Mogt bij het later in geschrifte stellen van het oorspronkelijk slechts gesprokene, dit stukje nog wat uitvoeriger geworden zijn! Dan zou ons welligt ook door den menschkundigen Schrijver aangetoond zijn geworden, waaruit zulk eene beminnelijke eenvoudigheid in het leven van uitmuntende Christenen ontstaat, en hoe zij haren grond heeft in eene innerlijke zamenstemming van geest en hart, eene harmonie van hun binnenste, die wel geen plaats zal kunnen vinden, dan daar, waar de geest van Christus krachtig in het geheele wezen heeft doorgewerkt en hetzelve eenparig bestuurt. Van geheel anderen aard is het uitvoeriger geschrift: i. h. van der palm, als Bijbel -uitlegger, Bedevaar en Schrijver ge-