VRAGEN. ANTWOORDEN.

Beroep: Timmerman

Ontwikkeling en opleiding.

1. Schoolopleiding. i. Uitgebreid lager onderwijs is wensche-

lijk, alhoewel niet noodzakelijk.

2. Beroepsopleiding : 2. Zonder de dag-ambachtscholen nu te-

a. practisch. veel in de hoogte te steken, aan alle

b. theoretisch. stelsels kleven immers gebreken, wordt

voor de leerlingen, nadat zij de gewone dagschool hebben verlaten, een 3-jarige opleiding aan een dagnijverheidsschool, mede ook met het oog op de zedelijke gevaren voor de leerjongens wanneer zij direct bij een patroon worden in dienst gedaan, geprefereerd. R. K. Ambachtscholen zijn vooral in de groote steden noodzakelijk. De theoretische opleiding gaat aan die dagscholen hand aan hand met de practische, zoodat gerust mag worden vastgesteld, dat de theoretische opleiding op de vakschool, altijd uitgaat boven de opleiding van een werkgever. In enkele gevallen kan dit van de practische opleiding niet gezegd worden, omreden er nog wel een enkele kleine patroon is, welke er liefhebberij in heeft, een jongen zijn vak goed te leeren.

Dit zijn echter uitzonderingen. Als regel worden ook de leerjongens gebruikt om boodschappen te doen, klaargemaakt werk naar het werk brengen, een wagen van het eene karwei naar het andere brengen al of niet geladen, zoodat het heel dikwijls lijkt of die leerjongen opgeleid wordt voor sjouwerman inplaats van Timmerman.

3. Verdere ontwikkeling. 3. Verdere studie in Meetkunde en teeken-

onderwijs, hetwelk in avondcursussen kan gebeuren.