ring erkend en kreeg ook wel de toelating de graden te begeven. Maar daarvoor zullen wij moeten bewijzen een bekwaam professorenkorps te bezitten; die mannen vinden we wel. Zullen wij moeten bewijzen over de noodige geldmiddelen te beschikken om onze onderneming te doen slagen. Wat zou dat al niet kosten ! Millioenen aan grond en gebouwen, bibliotheken en laboratoria. En om het professorenkorps te bezoldigen ? Jezuïeten vragen geen salaris, maar leven toch ook niet van water en wind. En uw leekenprofessors moet ge voldoende vergoeden, anders zoeken ze elders een plaats.

« Betrouw op Gods voorzienigheid ! »

ja, maar zonder roekeloosheid. Schoolgeld en subsidies kunnen niet volstaan. De katholieken van Indië, Europa en Amerika geven al zooveel, zeggen ze. En als ze geven, dan toch veel gemakkelijker voor het rechtstreeksche apostolaat dan voor het onderwijs I

Laten wij die hachelijke geldkwestie als opgelost beschouwen en onze universiteit stichten b. v. te Madras of te Bangalore zeker ergens in het zuiden, waar de katholieken talrijker zijn en meer ontwikkeld dan elders. We doen een oproep, dat alle katholieken van geheel Indië hun dochters en zonen zouden zenden naar de katholieke universiteit. Ik vraag me af hoeveel studenten we zouden mogen opschrijven... Tweehonderd ? Misschien meer. Misschien minder. Indië is zoo uitgestrekt als Europa zonder Rusland en zoo verscheiden in zijn talen en zoo verschillend in zijn rassen. Veronderstel eens in heel Europa maar ééne katholieke universiteit. Hoeveel studenten zouden zich daar komen vestigen uit Spanje en Italië ? De overgroote meerderheid zou in haar geboortestreek cursus volgen op een neutraal of een protestantsch college... Of ge zoudt de bestaande katholieke colleges toch moeten openhouden ! Maar dan woog de nieuwe universiteit als een vracht te meer op uw nu reeds zoo diep ingedrukte schouders ! Daarboven, ofwel om bekeeringen te verwekken, ofwel omdat ge zonder het voldoende aantal studenten ook niet het noodzakelijke geld hebt, zoudt ge u weldra afvragen of het niet wenschelijk ware ook heidenen aan te nemen op uw katholieke universiteit. En dan zoudt ge hervallen in het nu gelaakte stelsel.