hoofdkatechist gesteld. Deze stelt de vragen; die vragen worden herhaald en het antwoord komt. Ik stond dikwijls verwonderd over het geheugen der Zwarten. U zou den uitleg van de katechisten eens moeten hooren. Dat kunnen wij zóó niet, zoo concreet, zoo meetingachtig.

7.30. — Eerste onderrichting, die eindigt met het opgeven van boete, die ze zullen doen voor andermans en hun eigen zonden. Die bestaat uit werk, dat meteen tot bezigheid dient. Dit jaar versjouwden ze kleigrond. Het ging uitstekend, met het rozenhoedje in de hand... Een jonge pater, die dat voor het eerst aanschouwde, vroeg zich af, of men elders wel ooit zoo 'n ernst van de retraitanten zou bekomen.

]0.45. — Tweede instructie gevolgd door gewetensonderzoek ter voorbereiding van de biecht den volgenden dag en daarna voor de grot, rozenhoedje.

2. — Kruisweg, onderrichting en weer aan het werk.

5. — Laatste preek, gevolgd door het avondgebed en dan kunnen ze, om uit te blazen, gelijk 's middags wat praten over hun belevenissen.

Tegen 8 uur gaat het laatste fluitje, een kort gebed met hun jongens, nog een kruisje en... zwijgen en slapen tot morgen.

En dan na drie dagen, na een flinke biecht en een heerlijke communie onder fijn kindergezang, komen ze voor het laatst in groep naar den missionaris om in de handen te klappen, hem te groeten en te beloven, dat ze de thuisblijvers nog eens zullen aanspreken. Niet een zou er vertrekken zonder zijn plaatje als aandenken aan die schoone dagen.

Als ze thuis komen, worden ze in bloemen ontvangen. Er wordt gezongen en gefeest.

Zoo 'n geslacht van Christenen moet ondanks zijn gebreken gezegend worden.