leezen, hier « het bergvolk » genoemd. Ze stammen oorspronkelijk uit Nepal. Heeft men eens hun vertrouwen gewonnen, dan blijken zij openhartige, trouwe lui te zijn. Het leger in Indië werft onder hen van zijn beste soldaten aan. Anders een zachtaardig landbouwersvolk. Hun godsdienst is een zonderling mengsel van Hindoeïsme en Boeddhisme. Ze zijn eerbiedig tegenover degenen, die in ontwikkeling en bekwaamheid hooger staan dan zijzelf, al waren hun voorzaten grootendeels uit Indië onder de Mohammedaansche overheersching uitgeweken Brahmaansche vluchtelingen en al tellen zij dus onder hen families, die tot de hoogste Hindoeïstische kasten behooren.

Eindelijk een missionaris.

Lange jaren waren de protestanten de katholieken voor om de bekeering van deze bergbewoners aan te pakken en langen tijd deden zij hun best om ons uit deze streek te weren. Nu nog voeren zij een actieve propaganda ten noorden van Kurseong. Alleen reeds in het gebied van onze missie Darjeeling tellen zij niet minder dan 59 dorpsscholen. In Kurseong is het hun echter niet gelukt een even vaste stelling op te bouwen. Stilaan gaat er zelfs hun aanzien totaal verloren. Ten andere ook in Darjeeling. Bleef er hem na het bestuur van zijn college en zijn parochie maar wat meer tijd over, Pater Ruwet zou — daar is hij van overtuigd — overal in zijn uitgestrekt gewest vasten voet krijgen.

Vijftig jaar geleden was de katholieke godsdienst hier nog heelemaal onbekend. Toen werd er St Mary's gebouwd, waar nu de jonge paters van de twaalf Jezuïetenmissies in Indië in de godgeleerdheid studeeren en waar elk jaar rond de vijf en twintig priesters worden gewijd. Studenten in de theologie rest echter weinig gelegenheid om zich met apostolaat op te houden. Wel vormde zich van den beginne af rond St Mary's een groep diep christelijke menschen. Maar de snel aangroeiende missie van Chota Nagpur vergde langen tijd alle krachten op, zoodat vele jaren voorbijgingen, vooraleer voor de omstreken van Kurseong een missionaris kon worden aangesteld. Tot voor vijf jaar Pater Wéry de opdracht kreeg dit gebied voor Christus te winnen.