GAYAGANGA

DOOR

A. BOSSAERS. S. J.

Nog nooit van mijn leven heb ik het zoo druk gehad als hier. Er viel namelijk in enkele jaren tijd een heele missie te vormen. Zij is nog verre van volmaakt, maar zooals zij er tegenwoordig uitziet, wekt zij de bewondering van allen, die ons hier bezoeken, jammer, het materieele werk neemt zoo ellendig veel van mijn tijd in beslag. Anderzijds bewijzen toch juist al die gebouwen in deze enkele jaren op ons terrein verrezen, den geestelijken vooruitgang van onze parochie.

In 1933 kwam ik in de Terai aan, in 1935 bouwde ik de bungalow, in 1936 het klooster en de armenapotheek, in 1937 begon ik aan de kerk, die 27 Februari 1938 werd ingezegend.

Onze voornaamste taak is de menschen terug te winnen, die 20 a 30 jaar geleden uit Chota Nagpoer naar hier zijn uitgeweken en, omdat zij feitelijk van priesters verstoken waren, hun godsdienst hebben verwaarloosd en vergeten. Zij zijn zeer talrijk en over het heele gebied verspreid, de eene familie hier, de andere daar. Over het algemeen werden ze slechts onverschillig, zelden den godsdienst vijandig. Wij moeten echter een heelen tijd redeneeren, voor wij hen kunnen overreden hun zaakjes eens terdege te regelen. Gewoonlijk is het huwelijk met een heiden of een heidin het struikelblok. Het gaat er dan om het huwelijk in orde te brengen, maar dat vraagt voor een van beide partijen een eerste godsdienstonderricht en voor de andere ten minste een week herhaling van den katechismus en de gebeden. Daar schuilt de moeilijkheid. Die menschen hebben immers hun werk op de plantages. Iedere afwezigheid kost hun zeker het loon van een dag en soms nog een boete daarbij. Het is zeer lastig hen ter plaatse te onder-

BLZ. 726 : 1 Februari 1939 : de bouw schiet op. 10 Maart 1939 : tot aan het dak.