bidden en ik wilde weer naar mijn post. Twee meisjes waren naar mij toegekomen om mij de handen te wasschen — een gebruik, waarmee het volk uitdrukt, dat u welkom zijt in hun midden. Nadat mij nog een kopje thee en eieren waren aangeboden, fietste ik terug naar Kesramal.

Het was mijn eerste bediening; andere volgden, maar telkens werd me de genade geschonken de biecht van den stervende te mogen hooren en hem te spijzigen met het Lichaam onzes Heeren.

De rondreis. « Nu moet je eens voor een week het district rondgaan, » zei P. Overste mij eenige dagen later : « daar leer je de missie mee kennen. »

Kesramal is een groote parochie, minstens zoo uitgestrekt als het bisdom Cent. De veertien duizend katholieken, een derde van de bevolking, wonen overal verspreid. Om doelmatiger voor hun geestelijke en ook voor hun stoffelijke welvaart te zorgen, is de parochie in veertig centra ingedeeld. In elk centrum vindt u een groote hut met een leien dakje en muren uit leem, een z. g. girja, een kapelletje, waar de katechist eiken Zondag het volk bijeenroept voor het gebed en de onderrichting.

Daar het voor den missionaris onmogelijk is gedurende de meer dan zes maanden van den zomer en het regenseizoen die centra te bezoeken, doet hij dat drie, hoogstens vier maal per jaar. Dat geschiedt gewoonlijk op de volgende wijze. Tegen vier uur in den namiddag komt de pater van de naburige girja aan, soms veel later, als de afstand zeer groot is. Bij het gesprek met den prachar (katechist) en den panch (den hoofdman van het dorp), dat ongeveer een uurtje duurt, verneemt de pater, hoe de zaken staan in het dorp, of de christenen vurig zijn, of ze er geen heidensche praktijken op nahouden, of ze steeds een goed voorbeeld hebben gegeven, of ze drankbestrijders zijn geworden, of er geen moeilijkheden oprezen met de regeering over de velden of het vee enz..

Tegen zes uur, als het donker wordt, komen de menschen om te biechten. Op de volgende manier bereidt de katechist ze voor : hij zet ze aan om een goede biecht te spreken, houdt met hen een gewetensonderzoek door alle mogelijke zonden af te roepen