en hij eindigt met een akte van berouw. Dan staan ze gereed en de pater hoort biecht tot iedereen zijn vuile pakje heeft uitgedaan. Wanneer dat gebeurd is, ontvangt de pater zijn avondmaal, waaraan ook de arme menschen van het dorp voor een deel hebben bijgedragen. « Als de pater op het dorp komt, moeten we hem goed ontvangen », luidt het parool. Toen ik zag, wat een moeite ze hadden gedaan om den missionaris gelukkig te maken, moest ik hun edelmoedigheid ten hoogste bewonderen.

Nog eenige gebeden en dan legt de padri saheb zich op zijn stroozak ter ruste tot den volgenden morgen.

Als de zon goed en wel Van alle kanten naar de girja. op is — niet eerder,

want de wintermorgen is koud — kunt u, in welke richting u ook kijkt, de witte kapra's zien voorttrekken naar de kerkhut. Eenigen verlangen nog te biechten. Een kort sermoentje in het Hindi over de H. Mis. Na het H. Offer een gloedvolle toespraak van den katechist tegen het drinken. Terwijl ik mijn ontbijt gebruik, geeft de katechist aan de kleintjes wat suiker, terwijl de moeders hun zuigelingen verzorgen, die gedoopt moeten worden. Als ze na het doopsel een mooie medaille uit België krijgen, ziet u de blijheid stralen op het gezicht van de zwarte mama's.

Hierna volgt de panchayat, iets eenigs in dit land. Alle mannen van het dorp komen bijeen om de stoffelijke en geestelijke belangen van het dorp te bespreken. Gewoonlijk is het de katechist, die de kwesties ter sprake brengt en iedereen heeft even veel recht om zijn opinie te uiten. Reist de pater de dorpen rond, dan is hij ook bij de bespreking en dikwijls zit hij de vergadering voor.

Van alles heb ik daar gehoord : iets over de velden, iets over de politiek, over het gedrag van de jongelui, zelfs werd er gediscuteerd over devoties en over drankbestrijding. Wel raken ze niet gauw uitgepraat, maar het blijft er ernstig toegaan en menig goed voornemen wordt er gemaakt. Ik stond er verbaasd over den invloed, dien de katechisten op het volk hebben. Zij zijn waarlijk de leiders van hun arm volk; het is hun ideaal het volk op te voeden tot vurige christenen, die hun godsdienst en hun ras eer aandoen.