II. Woorden op a, die in de voorlaatste lettergreep i hebben , hebben den hoofdtoon op de voorvoorlaatste lettergreep : accacia , Afrika , Amerika , grammatica , harmonica, hydraulica , magnesia, pagini, sepia.

Opmerking. Eigennamen op ina en ika hebben den hoofdtoon op de voorlaatste : Ghristina , Wilhelmina , Henclrika. Ook in Maria wordt de voorlaatste geaccentueerd. Uit sommige plaatsnamen blijkt echter, dat men vroeger Maria gezegd heeft: Mdriendal, Mdrienweerd.

Woorden op a, die in de voorlaatste lettergreep geene i hebben , hebben den hoofdtoon op de voorlaatste : alpha, althéa, anathema, asthma , axioma, cassa , circa, collega, cosmorama, dilemma, diorama , emblema , hyena , hypotenusa , lava , manna , panorama , vulgata.

Opmerkingen. a. Cholera zou volgens dezen regel choléra moeten heeten en wordt door het volk ook zoo uitgesproken; de ware uitspraak is cholera. Tombola wordt ten onrechte soms als tombóla uitgesproken. Ook algebra, alinea, kurkuma , podagra en reseda hebben den hoofdtoon op de voorvoorlaatste.

b. Dat de eigennaam Agatha vroeger den hoofdtoon op de eerste lettergreep had, blijkt uit de verkorting Aagt.

c. Het woord bodega (wijnkelder, wijnhuis) wordt soms als bódega uitgesproken; deze uitspraak is foutief.

III. Woorden op o , die in de voorlaatste lettergreep eene i hebben , hebben den hoofdtoon op de voorvoorlaatste: agio, domino, duodecimo, folio , incognito , indigo , persico , risico.

Opmerkingen. De woorden casino, pianlno maken eene uitzondering. Transito luidt gewoonlijk transito, ofschoon de juiste uitspraak transito ook in gebruik is. Incognito wordt dikwijls ten onrechte als incognito uitgesproken.

Woorden op o, die in de voorlaatste lettergreep geene i hebben , hebben den hoofdtoon op de voorlaatste: commando, disconto, echo, eldorado, embargo, fiasco, hidalgo, hobo, motto, piano, torpedo.

Opmerking. In schako, statu-quo en qui-pro-quo is de laatste lettergreep hoofdtonig.

IV. Woorden op urn en us, die in de voorlaatste lettergreep eene i hebben, hebben den hoofdtoon op de voorvoorlaatste: alluvium, allodium, arsenicum, compendium, diluvium, glossarium, gymnasium, maximum, minimum, opium, oratorium, palladium, patrimonium , testimonium ; — emeritus, fidibus , musicus , spiritus.