Opmerking. Eigennamen op icus accentueeren de voorlaatste lettergreep : Hendricus , Fredericus.

Woorden op um en us, die geane i in de voorlaatste lettergreep hebben , hebben den hoofdtoon op de voorlaatste : album , athenaeum, erratum, factotum, jubileum, lycaeum, mausoleum, museum, ultimatum, votum; — Adrianus, Augustus, Lycurgus.

Opmerkingen, a. Het woord petroleum zou volgens bovenstaan den regel petroléum moeten heeten en wordt ook dikwijls zoo uitgesproken ; de ware uitspraak is petroleum (petra — steen, óleum = olie).

b. In catalogus, hippopotamus en phosphorus is de voorvoorlaatste hoofdtonig.

Y. Woorden op or hebben in het enkelvoud den hoofdtoon op de voorlaatste; in de meervouden op en gaat hij eene lettergreep terug: proféssor, professoren (doch professors) • curator, curatoren; corrector, gladiator, repetitor,

Opmerkingen, a. In condor is de eerste, in corridor de laatste hoofdtonig.

b. In cargadoor, kwispedoor, majoor, matadoor, meteoor, pastoor, stukadoor, stuwadoor, (sjouwerman), is de hoofdtoon naar de laatste lettergreep verschoven, daardoor is tevens or in oor veranderd. Tenóor wordt ook wel als ténor uitgesproken; tenoor is echter de meest voorkomende en tevens de juiste uitspraak: het woord is n.1. aan het Italiaansch ontleend en heet in die taal tenóre; het meervoud is steeds tenoren.

c. Het Nederlandsche momboor (van mondbaar of mondboor, beschermingdrager, voogd) heeft men als een vreemd woord aangezien en dientengevolge is mondboor in mondboor, momboor veranderd; het heeft echter een bijvorm momber, waarin de klemtoon juist ligt.

VI. De woorden, die uitgaan op e, voorafgegaan door een medeklinker, hebben den hoofdtoon op de voorlaatste, terwijl de laatste lettergreep dan toonloos is: alliage, amazone , ambassade, anecdote , barricade, bouffante , cavalcade, compote, diocese, douane, formule, hectare, hiëroglyphe, hypothese, idylle, jalappe, kauwoerde, kornoelje, legende, metamorphose, oxyde, pagode , pantomime , paragoge, reticule , salade , satire , somnambule , stearine , sukade , sultane, synagoge , ukaze, vaccine, volume, warande.

Opmerkingen, a. Het woord nótule (meervoud notulen) behoort