geheel aan den socialen arbeid wijden en het als een studiejaar beschouwen — tot zulk een hoogte heeft zich de waardeering van sociale werkzaamheid in onze studentenwereld nog niet kunnen opwerken, ook niet bij hen, die finantieel daartoe in staat zouden zijn.

Maar ook zonder dat kan een buitengewoon vruchtbare arbeid, vruchtbaar zoowel voor hen zelf als voor den evenmensch, door onze academici worden ontplooid. Door deelname aan al hetgeen het gewone dagelijksche leven der arbeiders vult, door het geven van cursussen, door behulpzaam te zijn bij consultatiebureau^, arbeidsbeurzen enz.

Een practisch denkbeeld, wat bij krachtig initiatief niet onverwezenlijkbaar lijkt, zou zijn, dat studenten, die practisch in de sociale beweging werkzaam zijn, gemeenschappelijk een gebouw huurden, zich organiseerden onder een oudere, ervaren leiding en voor arbeiders in dat eigen tehuis leerzame lees- en debatavonden hielden, cursussen oprichtten, jongensclubs vormden enz.

Vanwaar komt het initiatief? Men doordringe zich wel van het besef, dat de klassentegenstelling niet slechts een gevaar is voor de natie, maar ook voor een groot deel een uitvloeisel van ons plichtverzuim. Het volk wil liefde voelen, niet slechts verdorde barmhartigheid. Liefde echter veronderstelt op de eerste plaats achting voor den persoon des broeders: zij veronderstelt deelname aan zijn diepste en innerlijkste leven. Alleen waarachtige liefde tot het volk mag grondslag zijn van practische sociale werkzaamheid. Z.

KORTE BERICHTEN.

De Organisatie der Landarbeiders. — Naar wij vernemen is in Noord-Brabant aanstaande de oprichting van een R. K. organisatie van landarbeiders. Wij juichen de stichting van dezen bond toe. Wil men op den duur het platteland vrijwaren van 't socialistisch gevaar, dan dient de organisatie der landarbeiders met kracht ter hand genomen te worden. Het doet ons verder genoegen te vernemen, dat de mannen, die deze organisatie voorbereiden, ook met de leiders van de* Boerenbond tot een goed accoord gekomen zijn.

We hopen, dat ook buiten Brabant spoedig dergelijke organisatie's zullen tot stand komen.

Een Middenstands-Tentoonstelling. — Door den Nederl. Middenstandsbond is tot het houden eener Middenstandstentoonstelling in 1915 te 's Gravenhage besloten. Gezien de groote kracht, die er is uitgegaan van de voor eenige jaren te Amsterdam gehouden en ook in dit blad uitvoerig beschreven Middenstandstentoonstelling, twijfelen we er geen oogenblik aan of ook de 's Gravenhaagsche tentoonstelling zal eenzelfde succes ten deel vallen.

Gereformeerde Jongelingsvereenigingen. — De Ned. Bond van jongelingsvereenigingen op gereformeerden grondslag vierde dezer dagen zijn zilveren feest.

Deze bond telt 605 afdeelingen met 12.562 leden. Bijna 80.000 jonge mannen hebben de scholen der vereeniging doorloopen.

Een woord van hulde aan deze wakkere jongemannen en hunne leiders is hier wel op zijn plaats, ook al zijn hunne beginselen de onze niet.

De Katholieken en het Onderwijs. — In »Ons Noorden" geeft Petrus een statistiek die aanduidt, hoe onder de katholieke regeering van België er het onderwijs is vooruitgegaan, en dus de onwetendheid niet bevorderd is, gelijk de vijanden van den godsdienst ons steeds verwijten.

In 1885 waren er in België 4800 lagere scholen; in 1911

waren er 7525; 738,582 leerlingen in 1885, 1,408,925 in 1911.

Dus 2725 scholen en 671,342 leerlingen meer.

In België is het getal niet-schoolgaande kinderen 4 per honderd; in Frankrijk 11 per honderd en in Italië 26 per honderd.

De Belgische Geneesheeren over den Alcohol. — De Belgische Matigheidsgenootschappen hebben een referendum onder de geneesheeren gehouden. Op 1487 geconsulteerde geneesheeren gaven 1426 hun volle toestemming aan de vier volgende punten:

lo. Het is eene dwaling te gelooven dat het gebruik van alcoholistische dranken krachten geeft, voedt en verwarmt.

2o. Het is tenvolle mogelijk gezond te leven en goed te werken zonder alcohol of alcoholische dranken te gebruiken.

3o. Het gebruik van alcoholische dranken prepareert ziekten en verergert ze.

4o. Zuiver water is de gezondste drank. Twee geneesheeren slechts waren voor den alcohol, de andere onder zekere restrictie.

Algemeene vergadering van den Belgischen Boerenbond. De algemeene vergadering zal plaats hebben den 2den Pinksterdag, 12 Mei in de groote zaal van den Boerenbond, Minderbroedersstraat 14, te Leuven.

Zij zal, volgens gewoonte, beginnen om 10 uur en voortgezet worden 's namiddags. Ziehier de dagorde:

1. Verslag over den toestand van den Belgischen Boerenbond en zijne werking in 1912.

2. Ontginningen, Belgische Heidemaatschappij.

3. Eenige wijzigingen van de tarieven der buurtspoorwegen.

4. Het wetsontwerp betrekkelijk de sociale verzekeringen, (Verzekering tegen ziekte, ouderdom en invaliditeit).

5. Het lager onderwijs van den 4den graad op den buiten.

Congres voor Hoogeschooluitbreiding. — Op 18—19Aug. zal in de Wereldtentoonstelling te Gent een algemeen Congres voor Vlaamsche Hoogeschooluitbreiding gehouden worden.

Het Congres bevat een theoretisch en een praktisch gedeelte. Het theoretisch deel is gewijd aan de studie van het vraagstuk der Volksontwikkeling.

Ie Afdeeling: Volksontwikkeling in 't algemeen.

He Afdeeling: De taak der Hoogeschooluitbreiding in Volksen Vakonderwijs.

Ille Afdeeling: De Hoogeschooluitbreiding en de wetenschappelijke vrouwenbeweging.

Het vraagstuk aan iedere afdeeling voorbehouden, zal dus in heel zijn omvang worden onderzocht; de bestaande inrichtingen van binnen- en buitenland zullen worden bestudeerd, en daaruit zal kunnen afgeleid worden wat in België en voornamelijk in Vlaamsch België op gebied van volksontwikkeling kan en moet gedaan worden en aan de bestaande inrichtingen verbeterd. Het wetenschappelijk gezag en de bevoegdheid van hen, die reeds hunne medewerking hebben toegezegd, laat voorzien dat zeer belangrijke verslagen zullen voorgedragen worden, en het Congres veel bijdragen zal tot bevordering der volksontwikkeling in Vlaamsch België.

Het praktisch gedeelte of de Hoogeschooluitbreiding in werking, zal bestaan uit model-voordrachten en studiebezoeken aan de voornaamste afdeelingen der Tentoonstelling, zooals: schoone kunsten, hooger onderwijs, geschiedenis der spoorwegen, textielnijverheid, machinehallen, koloniale afdeeling, enz.

Aandeel in de winst. — De naamlooze vennootschap der steenkolenmijnen van Blanzy, te Montceau-les-Mines (Saöne-etLoire) zal voor de zevende maal onder haar werklieden een premie als aandeel in de winst verdeelen. Dit jaar is deze premie tot een bedrag van 1.800.000 frank gestegen.