Het is goed, dat een mensch naar volmaking streeft; wij gevoelen achting voor den man, die tot betere inzichten gekomen, nieuwe wegen zoekt om zijn doel te bereiken, maar we znllen voorzichtig zijn met onze achting te toonen voor iemand, die zich er op laat voorstaan, het beste reeds te hebben.

II. Ter toelichting diene het volgende:

Van den struisvogel, die vervolgd geworden den kamp moet opgeven, vertelt men, dat hij zijn' kop in 't zand verbergt, teneinde zijne vervolgers niet te zien, meenende, dat deze hem dan evenmin zien.

Spreekt men dus van een struisvogelpolitiek, dan bedoelt men daarmee de handelwijze van personen, die, omdat zij de kwade gevolgen hunner daden niet onder de oogen durven zien, meenen, dat er ook geen verkeerdheden uit hunne daden zullen voortvloeien.

Mentor was de vriend en raadsman van Ulyssus; deze droeg hem bij zijn vertrek uit Ithaka naar Troje de zorg voor zijn huis op. Als leermeester van Telemachus vergezelde Mentor dezen op zijne reizen (zie Woordenschat 725). Een Mentor is dus een wijze raadsman, een ideale M een raadsman zoo goed en verstandig, als men maar verlangen kan.

In de aangehaalde regelen wordt gezegd: Het is in onze dagen niet meer geoorloofd te handelen, alsof er geen sociale quaestie ware; te denken, ik ben niet ontevreden met de bestaande toestanden, waarom zouden anderen dan wel ontevreden zijn. Evenmin kan hij zich verantwoord rekenen, die de moeilijke strijdvragen van den dag van zich afschuift met een ergerlijk optimisme, dat meent dat alles met den tijd wel terecht zal komen.

III. Dingtaal. Daarmede bedoelt de schrijver zaakrijke taal; in tegenstelling met kindertaal moet, wat gesproken wordt, ook de moeite waard zijn aangehoord te worden. Volkstaal d. w. z. taal van en voor het volk, dus niet te veel geleerdheid en hoogdravendheid — Zoetvoerig spreekt hij, die voor al 't verkeerde een vergoelijkend woord gereed heeft en die door zijne zoetsappige manier van spreken in de gunst van het volk wil komen. — De goede grond is deeglijk uitzaad waardig. Het volk, tenminste de verstandige lieden, die naar u luisteren, verdienen ten volle, dat gij hen ernstig toespreekt geeft hun wat te denken, licht uwe denkbeelden duidelijk toe, en ge zult zien, welken invloed ge hebt uitgeoefend.

Gij, die u populair wilt maken, zorgt er voor, dat alles wat ge