blijde verbazing, met dankbaarheid, dat we een taai-kunstenaar meer bezitten, die soms zelfs met enkele woorden een indruk van groote sierlijkheid kan geven, als bijv. in dezen regel :

Uw blanke sluiers wimplen in de luchte....

maar slechts enkele verzen hebben mij eenige ontroering gegeven. Ik vond zoo weinig innigheid, zoo weinig aandoening of hartstocht .... En als hij het begin van zijn sonnettenkrans aanstemt met deze vier regels:

O liefken, open de armen als een poort Waardoor ik kom in Hof van Heerlijkheid,

Doorvloeid van zilverstroomend liefdewoord Dat murmlend uit de hoogte nederglijdt,

dan voel ik zoo weinig echt gevoel in die woorden, dan hoor ik haast alleen ... woorden. „Wees meester van de taal, gij zijt het van 't gemoed" : wij zeggen het Bilderdijk niet meer na."

Over Robert Bruce schrijft Wolfgang een beschouwing. Hij waardeert Huet's geest en vernuft, maar meent dat de hoofdstukken te zelfstandig zijn, te weinig samenhangen. Vooral de vinding van het Jodinnetje prijst hij, maar hij gelooft niet dat dit „zuiver Hollandsch fabrikaat" is. Hem is tenminste niet bekend „dat de jodenbuurt van die parelen uitwerpt."

20 Augustus.

De kritiek van Van Nouhuys geldt ditmaal Enkele Verzen van F. van E e d e n. Veel belangrijks bevat dit artikel niet. Schr. waarschuwt tegen het gebruik van vreemde woorden en zegt dat een sonnet Voor H■ hem doet denken aan Van Beers geparodieerd door Piet Paaltjes. Verder wijst hij op zekere overeenkomst met een 18de-eeuwschen mysticus Jan Suderman, die echter als dichter ver beneden Van Eeden staat.

Tijdschrift voor Onderwijs en Opvoeding, No. 2. — De bijzondere belangstelling onzer lezers zij gevraagd voor een hoogst lezenswaardig artikel Grammatica en Lectuur van Dr. J. H. Gunning Wzn., waarin we een echo vinden van de heerlijke rede van prof. Symons op het Philologen-Congres van enkele deelen der voordracht van Prof. Kern en van de inleiding van de rede van Prof. van Leeuwen. Hoewel Dr. Gunning de oude talen op het oog heeft en het op de gymnasiën gegeven onderwijs wel