weg was kwaempi"; maar „met dat ik weg was kwam hij.

Dus gevoelde Guido Gezelle de noodzakelijkheid eener overeenkomst omtrent spel- en zegswijze. Maar deze bestaat in de Nederlandsche taal. Als men van een Groot-Nederland droomt, waarom zou men er dan van Duinkerken tot Groningen niet toe kunnen besluiten, in plaats van Gezelle's taal, de goede Nederlandsche uitdrukkingen aan te nemen : „het is niet waar" en „toen ik weg was kwam hij."

Wij meenen, dat dit de algemeene regel zou moeten zijn. Als wij niet begrijpen waarom dit zoo zou moeten zijn toonen wij dat wij zijn : kleine menschjes in een Iclein landje.

Het is nog niet genoeg, dat men ons Nederlandseh gedurig zoekt te verbrokkelen in tal van dialecten, de nieuwe schrijvers leggen het erop aan, elk zijne taal, elk zijne spelwijze te gebruiken. Niemand schijnt nog te willen, dat hem wetten voorgehouden worden. En dat alles wordt „vrijheid" geheeten. Goethe heeft eens gezegd: das Gesetz nur kann uns Freiheit gebeu". Doch naar zulke vermaning schijnt niemand meer te willen luisteren.

Ja, er is gevaar dat men het onkruid met de tarwe zal uitroeien, om met Dr. J. te Winkel te spreken. Als er maar geen anderen onzen akker, met tarwe en onkruid samen, komen omkeeren om er een ander gewas te zaaien !

Dat is sedert lang 't geval in Vlaanderen; en 't is misschien onze eigen schuld, dat wij zoo diep gedaald zijn. Waren wij in zake van taal niet zoozeer zigeuners; hadden wij maar wat meer eerbied voor de taal, die wij hebben aangenomen, de toestand zou nu misschien gansch anders zijn.

En wij meenen dat men in 't Noorden ook begint die wegen te

bewandelen.

't Zijn nieuwe wegen, ja; maar gevaarlijke wegen! Men onthoude het.

Doornik. °mer Wattez.

NASCHRIFT.

De schrijver meent, dat men in het Noorden ook die nieuwe gevaarlijke wegen begint te bewandelen. Het is niet zonder grond, dat hij dit meent, een zeer groot deel onzer zoogenaamde fraaie letteren kan niet anders dan onze taal bederven, van onze taal maken een mengelmoes van dialecten, bargoensch en taal der achterbuurten.