3. Wie zijn nerts schendt, schendt zijn aangezicht.

De neus is een in 't oogvallend deel Tan 't aangezicht. Een wonde of schram aan of op den neus valt anderen dadelijk op en geeft het geheele gelaat een leelijk voorkomen. Evenals door een geschonden neus het geheele gelaat ontsierd is, zoo kan een lid een geheele familie tot schande strekken. En evenzeer als men er zelf voor zorgen moet den neus niet te ontsieren evenzeer zal men wijs doen om van zijne familieleden of nabestaanden geen kwaad te spreken, daar men volgens veler oordeel zelf in de schande deelt.

4. Op oud ijs vriest het licht.

Als al het water met een ijsvloer bedekt is en de dooi invalt, dan geven de liefhebbers van 't ijsvermaak nog niet alle hoop op om nog eens lustig langs de ijsbaan te zwieren; zij weten toch, dat het slechts weinig behoeft te vriezen om weer een goede, sterke baan te krijgen, zij weten, dat het op oud ijs hcht vriest. Zoolang er nog overblijfselen van 't oude ijs aanwezig zijn, kan door eene kleine wijziging de vorige toestand weer terugkeeren.

Ook in fig. zin bezigt men deze uitdrukking en wil daarmee te kennen geven, dat zoolang er nog eenig overblijfsel van iets of eenige geschiktheid tot iets is, dat gemakkelijk weer opgewekt kan worden. Zoo is deze uitdrukking van toepassing op iemand, die van dronkaard een matig gebruiker van sterken drank geworden zijnde, later weer aan den drank verslaafd raakt.

5. De hand in eigen boezem stelien.

De boezem is de ruimte tusschen de borst en het daarover geplooide of hangende gewaad. Deze beteekenis heeft boezem alleen nog in enkele zegswijzen, terwijl in die uitdrukkingen met boezem tegenwoordig bedoeld wordt de ruimte, waarbinnen het hart met zijne aandoeningen, driften, wenschen en gevoelens besloten ligt. De hand in eigen boezem steken beteekent dus: zijn geweten of gemoed onderzoeken, zich zelf beproeven en eigen schuld erkennen in tegenstelling met 't beschuldigen v&n anderen. (Ned Wdb. III, kol 2 8 1.)

b. 1. Volgeling, aanhanger, voorstander, medestander.

Kies geen partij, of maak vooraf bedingen. Schaars houdt verdedigd recht zich gansch van onrecht vrij ; nooit werd er leer verbreid, of bij haar volgelingtin, schoot soms de drift haar doel