voorbij. (Staring). Maliomet wilde boven alles zijne aanhangers tot dappere soldaten vormen. De aanhangers der nieuwe leer hadden het gedurende de regeering van IFilips II hard te verantwoorden. Als voorstander van opvoedend onderwijs moet ik aandringen op afschaffing van alle examendressuur. Zelfs lieden, die eerst beslist tegen een leerplichtwet gekant waren, zijn nu langzamerhand onze medestanders geworden, nu zij ervaren hoe heilzaam de wet werkt.

Alle vier woorden geven te kennen, dat men het met een persoon of gevoelen eens is.

De aanhanger is gehecht aan een persoon of eene zaak en tracht in vereeniging met anderen, die hetzelfde bedoelen, den persoon, dien hij aanhangt of aan diens leer invloed te verschaffen. De volgeling omhelst slechts de gevoelens en handelt volgens de leerstellingen. Medestander en voorstander onderstellen een strijd en geven te kennen, dat men er aan deelneemt. Do medestander strijdt met anderen, die als hoofdpersonen beschouwd kunnen worden, de voorstander kan ook alleen strijden voor een persoon of voor een gevoelen.

2. Opmerking, bemerking, aanmerking.

Bemerking wordt in de laatste jaren vaak als germanisme beschouwd en daarom afgekeurd. Bemerking heeft twee beteekenissen nl. Ie de oudere die van beschouwing, bedenking en 2e de jongere meestal veroordeelde die van opmerking, soms ook van aanmerking.

Zie voor de behandeling der synoniemen opmerking, aanmerling en bedanking Noord en Zuid, Jnarg. 1898 bl. 178 enJaarg. 1902 bl. 282 en 283.

3. Bepraten, overtuigen en overreden.

Eerst nadat men door opsomming van tal van feiten don burgemeester overtuigd had van de noodzakelijkheid eener reorganisatie van de politie, beloofde deze met de wethouders in overleg te treden om in eene volgende raadszitting hervormingsvoorstellen ter tafel te brengen. A. had zich door B. laten overreden om voorloopig van zijn plannen af te zien. Hoewel hij het niet met zijn vriend eens was, had hij tegenover diens woordenvloed slechts enkele onbeduidende opmerkingen kunnen stellen en had hij ten slotte toegegeven. Gij hebt u zeker weer laten bepraten om een lot in die loterij te