gaande te oordeelen, nam zij den naam van laathof, en hare leden dien van erfelijclce of gezworen laten ; de laten of cijnsplichtigen eener heerlijkheid waren , in geval deze geene hoogere rechtbank van schepenen had , alleen bevoegd om , onder voorzitterschap van eenen meier (villicus) over de geschillen rakende cijnsgoederen uitspraak te doen.

(K. Stallaert, Glossarium).

Commoigne-meesters, communemeesters vindt men in 't begin der 14e eeuw o. a. te Mechelen en te Brussel. Te Mechelen bestond er toen eene volle bank van twaalf schepenen, benevens twee Commune-Meesters. Deze laatste waren gemachtigd het recht der gemeenten te handhaven en togen alle ongelijk te beschermen in de dingen, die tot het gemeenterecht behoorden, daer en van wien er iets zou tegen gedaen worden." ('\t i IJ, Mechelen, 475). Er is ook sprake van commoenr/emeesters te Gent en te Leuven. Zoo spreekt Naméche van één tweeden burgemeester of commoengemeester. 't Valt echter zeer moeilijk hunne bevoegdheid te bepalen en te zeggen , waarin zij van de schepenen verschilden. In eene rekening van de stad Gent 11513—14 komen 2 commoinrjnemeesters als opperdekenen van de neringen voor ; zij deden uitspraak in betwistingen tusschen neringen, waarschijnlijk slechts in len aanleg.

Y o rst meesters hadden het toezicht over de bosschen

Syndicalen gemachtigden

Deelmannen (De) — hadden niet in alle steden dezelfde beteekenis. Te Ieperen komen zij overeen met de Gentsche schepenzn van gedeele.Te Brugge zijn het erfscheeders, d. i. scheidsmannen kennis hebbende van erfscheidingen, gebouwen en gebuurlijke dienstbaarheden. (Zie Paysierders).

(dienstbaarheden — servitudes).

Paysierders of paysieriers; aldus noemde men te Gent en wellicht nog elders — tot in de 14e eeuw — de schepenen van yedeele, nagenoeg onze burgerlijke rechtbank, ook belast met crfenisverdeeling, e. d. (Zie Deelmannen).

BI. 107. Het orkaan kwam. Bij ons wordt orkaan steeds mannel. gebruikt.

BI. 109. Sint Ivo's-Kamer. Sint-Ivo (St Yves) is naar de volksoverlevering de eenige advokaat, die ooit in den hemel werd toegelaten ; daarom hebben de advokaten hem als hunnen patroon