3'. het bedrijf der menschen : Arnmaendt, Bouwmaend, Braecmaent, Oogstmaand, Slachtmaand, Saymaend, Die maent als men wintercoren saiet; hierbij kunnen we ook rekenen Vrijmaand.

4°. de voortbrengselen der natuur: Bloeimaand, Bloemmaend, Grasmaand, Garsmaent, Gherstmaent, Hooimaand, "Wiedemaand, Weytmaent, Koornmaand, Aerenmaand, Havermaent, Haveroogst, Atemaand , Evenmaent, Pietmaent, Speltmaent, Aersselmaend , Fruytmaant, Boosenmaend, Eiermaand, Ossenmaynt, "Wolfsmaend, Kalyermaand, Keunemaand.

5°. de voortbrengselen van het bedrjjf: Piecmaent, Wijnmaand, Turfmaent, Smeermaent, Rozelmaend, Spekmaen.

6°. het leven der dieren : Doolmaand, Katrollemaand.

7°. heidensehe en burgerlijke feestvieringen: Juul, Joelmaand, Dondermaand, Redmaand, Woensmaand, Bloedmaand, Offermaand, Nieuwjaarsmaand, Wonnemaend, Spelmaent, Huwelijksmaand, Knapenmaand, Nonnenmaand.

8*. kerkelijke feesten: Driekoningenmaand, Alse men Keersen draecht, Paeschmaend, Oostermaend, Guldenmaand, St. Jozefsmaand, Vastenmaand, Maand van Maria, Vrouwenmaand, Remeysmaent, Sint-Baefsmaent, Alreheiligenmaynt, Kerstmaend, St.-Andriesmaent, Looimaand, Adventmaent, Heiligmaend, Nacht maent.

Aereninaend of Aermaend (Aug.): „de maand, waarin de korenaren rijp zijn," blijkbaar vervormd uit het niet meer begrepen Arnmaent.

Aersselmaend (Oct. Dec.^ Zie Herselmaend.

Adventmaent (Dec.): „de maand, waarin de Advent ligt." De Advent, de tijd van voorbereiding voor het Kerstfeest, begint op den vierden Zondag voor Kerstmis.

Allerheiligenmaend (Nov.). Het Allerheiligenfeest is op 1 November.

S i n t-A ndriesmaent. (Dec.) Zeer eigenaardig zoo genoemd, niet naar den eersten dag der maand, maar naar den laatsten van de vorige maand.

Arnmaendt (Aug.): „oogstmaand;" amen is „oogsten".

Atemaand (Aug.): „havermaand"; ate is nog in het Westvlaamsch = „haver", vooral in wilde ate.

Bamisse (De maent van), Sinte Baefsmaent (Oct.): „de maand , op den eersten waarvan St-Bavo herdacht wordt."