Looy, Proza. Yan Looy is een schilder, die schrijft. Soms denkt men aan Frans Hals in de letterkunde. (Uit de Nieuwe Gids). Inhoud van tijdschriften.

De Gids, Mei.

In deze aflevering komt een artikel yoor liet Lied van Qeraert van Velsen door Dr. R. C. Boer. Schr. vergelijkt het met een Deensch lied uit denzelfden tijd en van denzelfden inhoud: een vorst wordt vermoord, omdat hij de huisvrouw van een zijner vazallen, tijdens diens afwezigheid, heeft verkracht. In het Hollandsche lied, dat Dr. Boer, in navolging van Jonckbloet, in het begin der 14de eeuw stelt, luidt de plaats zoo:

5. Een cortc wijl en was daer niet lanc,

Gheraert van Velsen ghinc een huisvrou trouwen.

Graef Floris schreef Gheraert van Velsen een blief, en dat hi bi hem comcn soude.

6. Gheraert van Velsen dorst het laten niet, hi reet aen gheen lantsouwe;

terwijl sliep den grave van Ilollant al bi syn overschone vrouwe.

7. Sie riep so luit: scracht en gliewelt;

Wat doet ghi mi, lantshere?

Wasser een ander op mi ghestelt,

ghi soudt hem met uw swaert af keren".

8. Cryten en kermen mocht haer baten niet, haor eer moest si daer laten;

en doe hi syn willeken hadde gliedaen, reet hi tot Utrecht al in der straten.

H. Gheraert van Velsen op de camer quam, hi vant syn soete lief in rouwe:

»heeft u iemant groot leet gliedaen secht mi, wel overschone vrouwe !"

12. »Gherart van Velsen, myn lieve man, nu isset al verloren

te slapen onder mijn groene sijd: graef Floris heeft mijn eer ghenomen."

13. !>I)at hi uw eertje ghenomen heeft, dat is u, soete lief, al vergheven;

ghistei was hi mijn heer, nu ben ic de sijn, en dat sal hem costen zyn leven."

Het Deensche lied bezingt den dood van Koning Erik Glipping; Mark Stig heet de maarschalk, wiens vrouw door den vorst tot