Zo was het in de Westerkerk.

ropa inhoudt, een einde te maken aan eeuwenoude tegenstellingen en het nu levende geslacht een menswaardig bestaan te verschaffen, dan is dat op zich zelf goed.

Laten we ons van dit „goede" dan niet laten afhouden op grond van onze vrees voor de antichrist. Die zal volgens 2 Thessalonicenzen 2 zelfs de „tempel Gods" misbruiken!

Tenslotte nog een derde bezwaar.

De federatievorming in Europa zal de nationale zelfstandigheid aantasten zo zegt men.

Dit is ten enenmale onjuist.

Want het federalisme, zoals men dat tegenwoordig algemeen bedoelt, gaat uit van de natio¬

nale zelfstandigheid der landen, die zich federeren.

Maar nu moeten we oppassen voor een veel gemaakte fout: dat we nationale souvereiniteit en nationale zelfstandigheid niet over een kam gaan scheren.

Nationale souvereiniteit betekent de bevoegdheden van de nationale overheid, nationale zelfstandigheid is de grondslag van die souvereiniteit.

Uit de nationale zelfstandigheid vloeit dus de bevoegdheid van de Overheid voort (souvereiniteit) om bepaalde maatregelen te nemen.

Vanzelfsprekend is het nu, dat die bevoegdheden, welke door de nationale Overheid behoorlijk kunnen worden uitgeoefend, niet mogen worden gefedereerd. Dat toch te doen, is revolutionnair.

Nu is „nationale zelfstandigheid" natuurlijk zelf aan het historisch groeiproces onderhevig.

Bij het stichten van onze staat was zij een andere dan in 1813, en nu is zij weer een andere.

Dat betekent, dat wij ons, bij het bepalen van onze houding niet baseren op een toestand, die ver in het verleden ligt, maar op de toestand van 1953.

Immers: historie is zich ontwikkelende werkelijkheid.

Voor een federatie zal dus ook een historische basis aanwezig moeten zijn. Daarzonder, zal er niets van terecht komen. En dat zal zeker het geval zijn, als men aan de federatie dingen opdraagt, die door de nationale regering kunnen worden gedaan. Immers dan miskent met het „daar staat geschreven" en het „daar is geschied." S

Ifiof de uimMs msStun><def<

W •

Ons gebed, door Prof. Dr S. U. Zuidema. Uitg. T. Wever, Franeker. Prijs ƒ 4,90.

Een diepgaande studie over een. onderwerp, dat op onze verenigingen nog wel eens de aandacht vraagt. Als je de tijd neemt, dit boek rustig te lezen en op je te laten inwerken; zul je er veel aan hebben. A. H.

Uitzicht door C. Redert. Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag.

Wijlen C. Redert (hij stierf 't vorige jaar) schreef verzen in ,,Timothëüs," waarvan hij medewerker jas; ook in ,,De Rotterdammer." Zft'n broer verzamelde ze en deed ze uitgeven. ,,Dit boekje verschijnt

zonder enige pretentie", schrijft hij ter inleiding. „Het maakt geen aanspraak op de naam „literair."

Ik zou willen vragen: wat is literair?' In de letterkundige wereld stond <3. Redert niet vooraan, maar je kunt daar vooraan staan zonder dat je poezie of proza iemand iets „doet." Vooral vandaag, nu met de rede ook het gevoel, de emotie is uitgeschakeld. Uit deze verzen die geen pretentie hebben van hoogste schoonheid," spreekt een man een karakter, wat meer zegt: een Christen die beleefde wat hij beleed. Hier lees ik verzen die je wat „doen"; al staan ze niet alle op 't zelfde peil. We zullen „om voor te dragen" er één uit overnemen. Deze dichter overschreeuwt zich niet; bescheiden, zuiver en eenvoudig vaak is zijn lied. Voor hem werd het zoals hij in „Herfst" motiveert:

De blaren van de bomen gaan verkleuren. . ook dit seizoen behoort tot

Gods getij, Wat is het schoon om zo te kunnen sterven,

Zo stil te zeggen: 't leven is voorbü. 't Is Uiterst goed om zó te kunnen

scheiden nu worden droom en leven één; Wat in Gods handen sterft is niet

verloren, het vallend blad reist naar God zelve heen.

Een portret van de dichter staat voor in 't boekje. A. W.

ONTVANGEN BOEKEN:

Meisje, wanneer? door Dolf Kloek. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen.

ƒ 4,95

De Bijbel toegelicht voor het Nederlandse volk, Jesaja Deel 1, door Ds H. A. Wiersinga. Uitg. J H. Kok N.V., Kampen ƒ2,85

Gods Woord in menselijk schrift,

door Dr H. J. Westerink Uitg J. H. Kok N.V., Kampen ƒ 5,75

Het onaantastbare, door Ds J. Overduin. 2e herziene en vermeerderde druk. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen ƒ 7 25