natuurreservaat op de zuidelijke Veluwe werd voor ons hoofdbestuur meegemaakt door Homan en voor de C. 0.redactie door de secretaris.

Onze afgetreden hoofdbestuurder Van Ditmarsch bleef ons vertegenwoordigen als Commissaris in ,,Lukas", in het comité voor organisatie van Chr. Nat. onderwijscongressen en vertegenwoordigde ons eveneens ter vergadering van de Vereniging voor Chr. Onderwijs aan achterlijke en zwakzinnige kinderen.

Conflicten en Rechtspositie.

Het grote aantal ontslagkwesties, waarin we het afgelopen jaar gemoeid werden, moet natuurlijk geschreven worden op rekening van de regeringsmaatregelen, die de afvloeiing van vele boventalligen — vooral in de grotere plaatsen ten gevolge hadden.

Niet minder dan 90 van zulke ontslaggevallen werden door ons behandeld.

In 24 gevallen werd door de betrokkene handhaving verzocht. Twee maal geschiedde dit tegen ons advies; in een van die twee gevallen werd het ontslag door de betrokken Commissie vernietigd, terwijl het andere zeer waarschijnlijk ook vernietigd zou zijn, wanneer de belanghebbende ons advies had opgevolgd.

In 64 gevallen werd vernietiging gevraagd. Ook hierbij weer twee gevallen, waarin wij adviseeren niet in beroep te gaan en waarin dan ook het ontslag is gehandhaafd. Voorts werden nog 27 andere ontslagen gehandhaafd, terwijl in 5 ontslagen de gevraagde vernietiging werd verleend. In 7 gevallen is het betrokken schoolbestuur ertoe overgegaan het ontslag in te trekken nog voor de mondelinge behandeling had plaats gevonden.

Op het ogenblik zijn nog 29 ontslagzaken hangende, waarvan we dus in een volgend jaarverslag een overzicht hopen te geven.

Over de beslissingen van de Commissie van Beroep willen we hier niet veel zeggen. Dat is in ons blad al zo vaak gedaan en zal ongetwijfeld nog zo vaak geschieden, dat het hier overbodige „weelde" zou zijn. Alleen willen we opmerken, dat sommige Commissies meer de allures aannemen van Commissies om de willekeur van de be-