Slechts één ding zou hier heilloos kunnen werken, en dat is, dat thans de voorstanders van reorganisatie, door de groote teleurstelling, die hun deel werd, zich zóó lieten deprimeeren, dat zij met de handen slap in den schoot gingen neerzitten en zich aan allerlei défaitistische redeneeringen en beschouwingen gingen overgeven. Dat zou inderdaad een uiterst gevaarlijk gevolg zijn van het machtsmisbruik van ons hoogste bestuurscollege. Daarom roepen wij u toe: „Waakt daartegen met alle macht." Geen beter middel hiervoor dan ernstige bestudeering èn bespreking van de bedoelde Handelingen. Dan ziet ge, hoe zwak onze tegenstanders staan, wat het principieele betreft, en dan zal ook in uw oog de overwinning van Januari almeer een Pyrrhusoverwinning blijken te zijn. En juist dat besef staalt dan den moed en wekt weer op tot nieuwe, onverflauwde krachtsinspanning in vernieuwd geloof. Zóó wordt dan ook voor ons en voor de afdeelingen onzer Vereeniging uit verlies winst geboren.

Ik zeg: voor de afdeelingen onzer Vereeniging, al zeide ik liever: voor de Kerk; en dit laatste is en blijft natuurlijk einddoel. Toch moeten we nuchter genoeg zijn om te beseffen, dat we nog lang niet aan het opheffen onzer G.V., die zichzelf zoo graag overbodig wil maken, toe zijn. Neen, de Synode zelf en onze tegenstanders dwingen ons temeer tot concentratie. We moeten onze gelederen trachten te sterken èn te vermeerderen en tot steeds diepere bezinning te brengen om straks te beter gereed te zijn tot nieuwen strijd. Het verblijdt mij'te kunnen zeggen, dat de toestand van ons orgaan de Gereformeerde Kerk van dien aard is, dat we met October hopen te kunnen overgaan tot vèrgrooting van dat orgaan, en wel zonder vermeerdering van prijs, terwijl ook het formaat anders zal worden (geschikter om in te binden, zooals velen verlangen), en reeds nu doe ik een beroep op u allen om door uitbreiding van het getal abonné's èn mede-