anarchistische groepen. In no. 15 van 2 Januari wordt een boekje aangekondigd van Henri Barbusse, en „zeer ter lezing aanbevolen".

Onze lezer vraagt: wil „Kerk en Vrede" niet weten, dat deze Barbusse een communist is? Wil „Kerk en Vrede" wegbereidster van het Communisme zijn? Is „K. en Vr." nu nog steeds onbekend met de werkwijze van de anti-militairisten van deze soort? Het Sovjetleger wordt door menschen als H. B. steeds verheerlijkt, en toegejuicht wordt door hen het feit, dat in Rusland ook vrouwen en kinderen in de wapenkunst worden geoefend.

Zeer terecht zegt onze lezer, dat wie strijdt in de gelederen van „Kerk en Vrede" medewerkt aan het ideaal van anarchisten en communisten: de wereldrevolutie. Men moet al wonderlijk verblind zijn, om dit niet te zien.

Deze driestar inspireerde mij tot de volgende „starrenflonkering":

* * In het slop van Holywood.

*

De actie van „De Standaard" raakt al meer in het slop van de filmsterrenwereld. Dat ligt ook voor de hand. Eén onzer lezers noemt enkele feiten. Zoo heeft „De Standaard" enkele advertenties geplaatst van nog al gedecolleteerde filmsterren, die met hun handteekening een bepaald soort zeep aanbevelen.

Onze lezer vraagt: wil „De Standaard" niet weten, dat deze filmsterren dames zijn van een bepaalde reputatie? Wil „De Standaard" wegbereidster van de filmsterrenwereld zijn? Is „De Standaard" nog steeds onbekend met de leefwijze van vele filmsterren?

Filmsterren worden door jongemenschen maai' al te gauw bewonderd, en het plaatsen van dergelijke advertenties kan het verkeerde ook onder hen in de hand werken.

Zeer terecht zegt onze lezer, dat wie geld tracht te verdienen aan advertenties met filmsterren, meewerkt aan de verheerlijking van de decadente filmsterrenwereld. Men moet al wonderlijk verblind zijn om dit niet te zien,.... öf leven uit het „principe : „het geld dat stom is "

H. L. v. BR.

Herstel van het geleden verlies!

Het is ons sinds de nationale opleving niet heelemaal voor den wind gegaan. Een zeer bedenkelijk verschijnsel is het, dat nationale opleving naar veler idee gepaard moet gaan met een versteviging van de meening, dat je met het zwaard moet kunnen rammelen. De nationale opleving, hoe veel goeds die op zich zelf ook moge hebben, schijnt toch vergezeld te moeten gaan van dit kwaad, dat ze den zin voor werkelijkheid bij de menschen vertroebelt. Eens hebben we ervaren, dat bewapening oorlog juist aantrekt. En desondanks doet de leuze weer opgeld, dat we flink bewapend moeten zijn om vrede te behouden. Heel de wereld is in dezen waan bevangen; men bewapent er maar op los. De tijd komt zeker, dat de werkelijkheid zal laten zien hoe leugenachtig de „bewapening om vrede te houden" is. Maar of de menschheid er ooit door zal leeren?

De nationale opleving heeft den groei van onze vereeniging in 1933 tot stilstand gebracht, zelfs eenig verlies tengevolge gehad. Ik denk dat we ongeveer twintig a vijfentwintig leden achteruit zullen zijn gegaan; we zullen echter toch boven het ledencijfer van driehonderd zijn gebleven.

Men heeft gemeend, dat 't antimilitarisme geen probleem meer is. Dat dit streven heeft afgedaan. Laat men zich niet vergissen. Onze ervaring is, dat on¬

danks teruggang van ledental de belangstelling in ons streven veeleer toeneemt dan vermindert. Hoogstens kan men zeggen, dat velen die 't met ons eens zijn, momenteel weerhouden worden toe te treden of niet durven lid te blijven. Maar dat de belangstelling voor 't anti-militarisme zoek zou zijn, is een meening die weersproken wordt door de feiten. De getuigenissamenkomsten, dus waar men niet debatteeren kan of vragen stellen, mogen zich verheugen in groote belangstelling.

Het staat overigens thans zóó, dat er ook een kentering schijnt te komen wat het ledental betreft. Hadden we sinds geruimen tijd geen nieuwe leden ingeschreven, thans komen er weer verschillende nieuwe leden bij. Moge dit verschijnsel de profetie zijn van hernieuwden groei van de anti-militaristische beweging.

In dit verband heb ik een dringende opwekking tot de leden, speciaal tot de afd.-besturen. Over eenige maanden hebben we Algemeene Vergadering, bij leven en welzijn. Dan zal gewaagd moeten worden van ledenverlies over 't afgeloopen jaar. Ongetwijfeld zal de pers dat ledenverlies uitbazuinen. Stelt mij in de gelegenheid bij dat te releveeren ledenverlies direct te kunnen mededeelen, dat het verlies inmiddels is omgezet in ledenwinst, zoodat we over ons topcijfer weer heen zijn. Dat is voor onze Vereeniging zooiets als een eere-zaak! Af deelingen, zorgt dus in de komende maanden vóór de Alg. Verg. enkele leden te winnen. Wanneer elke af deeling de taak op zich neemt twee of drie leden te winnen, dan is het cijfer van 350 leden op 1 Mei a.s. zeker wel te verwezenlijken, en dat wil dan zeggen, dat we het verlies hebben omgezet in winst.

Afdeelingsbesturen, doet al het mogelijke om dit cijfer te bereiken !

Gaat op huisbezoek. Met het orgaan hebt ge maand in maand uit gewerkt, tracht nu door een persoonlijk woord de menschen tot onze Vereeniging te brengen.

H. L. v. BR.

Afdeelingsnieuws

UTRECHT. 9 Jan. vergaderde de afdeeling. In de plaats van den heer Kroon, die naar de afd. Leiden is overgegaan, werd tot voorzitter gekozen de heer L. C. C. Touber. De secr., Mr. A. v. d. Brand, werd als zoodanig herkozen. In de vacature van penningmeester zal alsnog worden voorzien. Besloten werd een vriendschappelijk debat in besloten kring te organiseeren, waartoe Mr. H. Bijleveld zal worden uitgenoodigd. Het huisbezoek zal met kracht worden voortgezet; van het pamflet zal een flink aantal worden besteld.

Strooibiljet No. 1.

flr. TinVi-l- M rfQlo7 011 VnlrlftArl Viet niet? scliriif er zelf

uo ucut t t -r> i

eens een en zendt 't ons op. Vond U het goed? Bestel dan bij penningmeester. Er zijn er nog + 7000. Er is wel eens om gevraagd en ze zijn er nu. Gebruik ze dezen winter op. Kosten f 0,00.

Verantwoording brochurefonds.

W. S. te Bolsward f2.50; J. V. te Zwolle f2.50; meer niet. Samen f 53.—. Dank, dank! Maar ik mis nog vele vooraanstaanden van onze Vereeniging! Zoek eens in de portemonnaie! Kijk eens wat andere organisaties doen! De tijden zijn schraal, maar we vragen ook niet veel. Een klein beetje is al heel welkom! PENNINGMEESTER.

Correspondentie.

„ABSALOM". Uw artikel wordt geplaatst in volgend no.