■rri nrrrrrrr~nr~r< ~~

Amsterdarn, 13 Mei 1893.

Een socialistisch blad vermeldde onlangs het volgende:

Zondag was het feest in het Bildt. Er zou weer „gepreekt" worden in de beruchte kerk te St. Annn Parochie, maar niet hot verouderde evangelie der kerk zou er verkondigd worden voor 10 ü 20 menschen, neen, het nieuwe evangelie van liet socialisme voor een talrijke schare. De „aanmatiging der zoogenaamde kerkvoogden" (stijl N. Rotterdammer) was nu zoo groot, dat zij de kerk afstonden aan .... den sociaaldemokratischen bond. En toch staat de kerkelijke autoriteit zoo machteloos, dat zij die kerkvoogden maar niet hun snoode handelingen kan beletten. Een prachtig gezicht, zoo'n stampvolle kork! Van heinde en verre stroomden de menschen toe uit de verschillende dorpen en aardig was dit toestroomen op de verscheidene wegen. En hoe heerlijk klonk dat Vrijheidslied uit honderden kelen in dat kerkgebouw! Het was een treffend gehoor, om zulke klanken te liooren in een Kerk. En zoo snood was men, dat de Anarchist ook al verkocht werd. Wat een ontheiliging! Het loopt de spuigaten uit. Intussclien een teekon des tijds mag het heoten, dat de nieuwe leer trekt en de oude afgedaan schijnt te hebben. Geen wonder dat men de oude wat zoekt op te lappen door er wat demokratie in te spuiten. Maar het is te laat, het helpt niet meer. De voorzitter opende de vergadering en verzooht de gemeente het eerste, tweede en laatste vers van ons Vrijheidslied te zingen. Daarna trad D(omela) ïï(ieuwenhuis) op, om te spreken over vroegere en hedendaagsche kettervervolgingen.

Zulke berichten teekenen den toestand van het Hervormd Genootschap: zijn leden hier kunnen daaruit zien, welke medeleden zij hebben in het Noorden des lands.

Socialistische kerkvoogden, gekozen naar het stemrecht in dat Genootschap gebruikelijk, toonen, dat de meerderheid der gemeenteleden in dezelfde wateren verzeild is; een jkerkeraad" van dergelijke kleur is daar dus niet ondenkbaar.

Treurige vrucht van het laten nagisten in de kerk van wat gist onder het volk.

Wat bleef daar van Christus' kerke nog over ?

Wèl wordt nog bericht dat dergelijke kerkvoogden door classicale besturen worden vervolgd; maar ook dat is nog maar een kwestie van tijd; straks komen ook in die besturen de socialisten misschien aan 't woord ; en dan is het met dien schijn van verzet zelfs uit.

Bovendien is prikkel tot dat verzet niet de hooge eere, die men heeft voor den levenden God en de door Hem gestelde ordinantiën.

Och neen, ware slechts Ds. Bax of Ds. Tenthof daar predikant, dan konde zonder eenig bezwaar door hen Zondag op Zondag datzelfde z.g. nieuwe evangelie van het socialisme verkonligd worden, zonder dat iemand zich daar tegen verzette.

Alle dam is doorgebroken en iedere dijk weggeslagen.

Dat het bedacht worde, waar zoo velen nog steeds rondgaan om met het geroep: de toestanden worden zoo veel beter! de broeders en zusters te verleiden om bij dat genootschap te blijven of, na er van verlost te zijn geweest, er toe weder te keeren!

W '

't Was te verwachten, dat het besluit van Ds. Beuker van Leiden, om een beroep aan te nemen naar Muskegon (N.-Amerika), van

********p*****************************************************^^

! meer dan ééne zijde zou worden aangegrepen < J als een wapen om de Gereformeerde Kerken \ i te slaan, da broeders en zusters uit het $ ; Hervormd Genootschap te weerhouden van 5 j zich bij haar te voegen, en het sectarisch ! ( drijven van de heeren van Lingen en Wisse 5 5 te steunen. ;

! Naar aanleiding daarvan schrijft Ds. B. in ; ! 't Mei-nummer van de Vrije Kerk, het : ^ volgende: J

5 Nu ik gereed sta om naar Amerika te ver- ^ | trekken, en het mij gebleken is van meer dan 5 5 ééne zijde, dat niet alleen mijne vrienden en 5 ( broeders, maar ook onze korkelijko tegenstanders 5 5 zich moeite geven om de redenen op te sporen, ^ J wat mij daartoe wel mag hebben bewogen ; ja 5 ! nu men zelfs uit mijn heengaan geeselkoorden 5 5 tracht te vlechten, om onze Geref. Kerken te ^ | striemen, die ik door genade liefhebben waar- 5 5 aan ik naast God 0 zooveel te danken heb, nu 5 $ wil ik door stilzwijgen en toezien den schijn ^ ^ niet op mij laden alsof ik ook daolit, dat er in 5 5 het oordeel dezer broederen wel eenige waarheid 5 | school. $

J Het doet mij waarlijk leed, dat ik, bij al de ^ ! smarten der liefde, welke met het scheiden van $ 5 zooveel, dat mij dierbaar is geworden, onwille- J 5 keurig gepaard gaan, nu ook nog vernemen 5 $ moet, dat de duivel uit mijn heengaan goud $ ! zoekt te slaan tegen do zaak van do vereeniging J ^ der Gereformeerde Kerken in deze landeD. ^ Satan stelt er blijkbaar veel belang in om het ^ 5 ÏTed. Herv. Kerkgenootschap van 1816, die kerk ^ $ der leervrijheid, in stand te houden. Geen won- ^ ^ der; hij kan geen beter organisme uitdenken, om 5 5 zijne waar aan den man te krijgen en voor leu- 5 5 gen en ongeloof propaganda te maken. Do Wed. ! $ Herv. Kerk is het sterkste fort des ongeloofs, ^ 5 gelijk Rome dat van 't bijgeloof is.

5 Hij wil daarom de belijders des Heeren doen ! ^ gelooven, dat het Nod. Herv. Kerkgenootschap J 5 van 1816 toch heusch wel de Gereformeerde 5 $ Kerk is; dat men zelve toch ooit niet volmaakt ^ | is, en kaf en koren niet alleen op don akker der J | wereld, maar ook in de Kerk maar samen moet 5 5 laten opwassen; dat het in dat breken met en J | zich afscheiden van die Kerk der leervrijheid, J ^ toch ook niet zit, wijl er ook dit en dat nog wei ( ! van te zeggen valt.

5 Dat men van die zijde de partij van Van Lin- 5 J gen, die nu helaas op eenmaal veel afgescheide- ^ J ner geworden is dan de Afgescheidenen van 5 S 1834 zeiven, tracht uit te spelen tegen de Ge- J | reformeerde Kerken, is een verschijns 1, dat ^ 5 dermato met alle zedelijkheid en waarheidsliefde j 5 in strijd is, dat elk ernstig gemoed zich met J | walging van zulke Kajaphas-praktijken moet J ; afkeeren.

5 Is het wondor dat men van die zijde uitstrooit: ^ 5 „Ds. Beuker heeft ook medegewerkt zoo veel liij ^ J kan om de Yereeniging tot stand te brengen. 5 ! Thans hoeft hij berouw en sympathiseert hij niet 5 { langer met de Vereeniging. Hij wil of durft er J J echter niet openlijk den strijd tegen aanbinden ^ 5 en daarom ontwijkt hij den strijd en neemt een 5 5 beroep aan uit Amerika." $

^ Dit vertelsel, waarvan ik man en paard zou ^ ^ kunnen aanwijzen, is één van die verzinsels, 5 ! waaraan de scheuring, door Yan Lingen en Wisse ^ | geleid, zoo rijk is en die door onze Hervormde ^ ^ vrienden zoo gaarne worden geloofd on zoo ijverig J ! worden verspreid. Die echter zijne zaak door $ | zulke middelen moet bevorderen of staande houden, J ^ kun zeker zijn dat ze eene verlorene zaak is. ^ 5 De Duitschers zeggen: „Die Lüge hat kurze 5 5 Beine " Dat is in zekeren zin waar, en daarom ^ 5 kan men ze in vele gevallen spoedig achterhalen. | 5 Maar als ik straks in Amerika ben zal het mij 5 i onmogelijk zijn zulks te doen. Vandaar thans ^ J nog enkel woord.

J Laat ik aan al de lezers van de „Vrije Kerk" $ 5 mogen verzekeren: a. dat ik vroeger om de Ver- j 5 eoniging der Gereformeerde Kerken veelmalen j J gebeden heb; b. dat ik — indien er ook maar ^ 5 een enkel wezenlijk beginsel van Gereformeerde 5 ; leer of kerkregeering door had moeten gekrenkt j | worden — haar nimmer zou hebben begeerd; j

'**jr*****************************************************^**

c. dat ik, nu ze op de bekende voorwaarden over en weer is aangenomen, ondanks alle gobreken, die er door menschelijke eenzijdigheid aan kleven, er tot op deze ure van harte den Heere voor dank dat ze tot stand gekomen is. Het zal mij daarentegen juist leod doen, als de afgebeden Vereeniging, door eenzijdig drijven van hen, die bang zijn, dat de Vereenigde Kerken in naam en tronie niet genoeg hun doleantistiscli of separatistisch type zullen vertoonen, weer in gevaar zal worden gebracht.

En mocht God mij willen verwaardigen, dat ik, naar mijne geringe krachten, ook in Amerika, waar de Gereformeerden eveneens gedeeld naast of tegenover elkaar staan, ook maar iets kon medewerken, om van elkaar verwijderde Gereformeerde Kerken, zonder krenking van eenig beginsel, weer tot elkaar te brengen, ik zou er Hem ootmoedig voor danken.

Wij danken onzen broeder voor zijne ronde en kloeke verklaring. Worde hem dewensch zijns harten gegund om ook in Amerika vruchten te zien van de verhooring van 's Heeren gebed: dat zij allen één zijn!

VAN SCHELVEN. ***********************************************************

De Gereformeerde Kerken

IN ÜEDERLAND.

Drietal: te

Utrecht, B. G. de Braai, te Kralingen; K. Fernbout, te Dordrecht; en C. L. F. van Schelven, te Wageningen.

Groningen A, C. B. Bavinck, te Ilazerswoude; T. Bos, te Bedum, en T. de Jager, te Opoinde.

Tweetal: te

Bodegraven, J. Breukelaar, te Nijmegen en J. D. v. d. Velden, te Middelburg.

Beroepen: te

Gorinchem, J. van Andel, te Leeuwarden

Utrecht B, K. Fernliout, te Dordrecht.

Stiens, J. Gideonse, te Broek op Langendijk A.

Koevorden, E. Buurma, te Onstwedder-Mussel.

Scheemda, D. Vrieling, te Appelscha.

Aangenomen: naar

Giessen-Nieuwkerk, F. Haverkate, cand. te Tholen.

Oosttvold (Oldambt). E. Prinsen, cand. aan de Vrije Universiteit.

Rinsumageest c. a., H. O. van den Brink, cand te Hilversum.

Bedankt: voor

Groningen A, J. van Andel, te Leeuwarden.

Hoogeveen B, R. J. v. d. Veen, te Bolsward.

Veenendaal B, H. M. Van der Vegt, te Heerdo.

Brouwershaven, C. J. I. Engelbregt, te Andel.

Hoogvliet, J. J. Smit, te Beverwijk A.

Mijdrecht, H. O. van den Brink, cand. te Hilversum.

* ** Amsterdam. Dr. J. G. Scheurer, diegisteren, 13 dezer, met het stoomschip Antenor, van Liverpool naar Java vertrok, was in de vorige week tegenwoordig bij de maandeljjksche vergadering van de Kinder-Zendingvereeniging in de Buurten T, U, V, W en ZZ, waarin hij op eenvoudige wijze, den kinderen het doel en de strekking van zijne uitzending duidelijk maakte. Uit de stilte die er heerschte, bleek, hoe de heer S. zijn gehoor wist te boeien.

Door den eere-voorzitter der Kinder-Zendingvereeniging, Ds. N. A. de Gaay Fortman, werd den heer Soheurer f 50 overhandigd, als een blijk van sympathie der vereeniging in zjjn persoon en werk, en hem, mede uit naam der kinderen, de zegen des Heeren toegewenscht.

Deze Kinder-Zendingvereeniging, dieop 2-1 Maart 11. f 800 afdroeg voor de Nederl. Gerof. Zendingvereeniging, breidt zich nog steeds uit, en mag zich voortdurend in veler liefde en ondersteuning verheugen.