aflevering, bij de referaten soms op een en dezelfde bladzijde, verschillende spellingen voorkomen.

Het is mij wederom een genoegen den vasten medewerkers, in het bijzonder den heer A. v.d. Briel voor de verzorging der „kleine letter” en den heer Dr. J. G. Ossewaarde voor de maandelijksche boekenlijsten, alsmede de heeren Fransen en van Rees voor hunne overzichten, den hartelijken dank der Redactie te brengen. Door zeer drukke werkzaamheden en herhaalde afwezigheid kon de heer v.d. Briel zijn rubriek niet altijd zoo regelmatig verzorgen als hij (en ik!) wel gewild had; hieraan is het te wijten, dat enkele afleveringen vrij veel over tijd verschenen. De medewerking der drukkerij, de firma E. H. Hoonte, met haren bekwamen zetterij-chef den heer Pruis in het bijzonder, zij ook dit jaar wederom dankbaar gememoreerd. Ik eindig dit, mijn elfde overzicht in successie, met de hoop uit te spreken, dat het den leden van het Genootschap en den anderen lezers van het Tijdschrift in 1938 in alle opzichten goed moge gaan. Dan zal dit jaar er ook voor Genootschap en Tijdschrift wederom een van bloei zijn! T. A. C. SCHOEVERS. Wageningen, Januari 1938. ■4 ■ – – Maatregelen ter voorkoming van ziekten en beschadigingen inden Landbouw (Massnahmen um Krcmkheiten und Beschddigungen in der Landwirtschaft vorzubeugen). (Deutsche Zusammenfassung auf Seite 15). door Ir. W. B. L. VERHOEVEN. Voordracht gehouden inde Bste Landbouwweek, 28 September 1937. Evenals bij mensch en dier worden de ziekten en beschadigingen van planten óf direct bestreden, óf men tracht ze te voorkomen door het nemen van voorzorgsmaatregelen. De medische wetenschap spreekt in het laatste geval van hygiëne. Dit begrip heeft ook inde phytopathologie ingang gevonden. Er moet onder verstaan worden het nemen van al die maatregelen, waardoor ziekten en beschadigingen worden voorkomen. Op het begrip plantenhygiëne als zoodanig is in het laatst van de 19e eeuw door Sorauer de aandacht gevestigd. De werkwijze zelf heeft echter reeds van oudsher toepassing gevonden, zij het dan ook in vele gevallen onbewust. De belangstelling inde plantenhygiëne is inde laatste jaren toenemend en het is dan ook een gelukkige gedachte geweest dit