met onderplanting van kemlandingan en met tusschenplanting van Eugenia spec. o.a. klampok inde rij, tot een totaal plantverband van i X 3 en dunningen in het 4de, 6de en 9de levensjaar. Wanneer alsdan de kistenfabriek aldaar inde directe nabijheid van of in het centrum van het complex wordt gebouwd, zal het hout op stam geleverd kunnen worden tegen ƒ 2.50 per m3 of tegen ƒ 2.50 vermeerderd met 60 cent per m3 kap en 45 cent per m3 sleep en transportkosten bij levering van het gekapte hout bij de fabriek. In dit geval zullen de Albizziakisten zeer goed kunnen concurreeren, staat de economische basis van de fabriek vast en zal voor den Dienst van het Boschwezen na aftrek van de kosten voor aanleg en onderhoud van wegen en onderhoud en dunning der aanplant nog een netto rendement van rond ƒ 20.— per jaar en per ha overblijven.

Op dergelijke wijze werden exploitatie-complexen gezocht en gevonden en grootendeels reeds opgezet voor: 1. Looistof basten en extracten, waarvoor in hoofdzaak de Acacia decurrens op hoogte van noo tot ruim 2000 m boven zee wordt aangeplant, welke complexen reeds gedeeltelijk in productie zijn gegaan. 2. Fabricatie van terpentijn en hars, waarvoor in hoofdzaak de Pinus Merkusii wordt geplant op hoogte van 600—1500 m boven zee. 3. Fabricatie van lucifersstokjes en -doosjes, waarvoor de Agathis alba wordt aangeplant. 4. Fabricatie van vineer en cellulose, waarvoor de Anthocephalus cadamba wordt aangeplant, terwijl ook voor papierfabricage complexen en houtsoorten werden gezocht en aangeplant, zij het ook, dat deze nog pas ineen eerste stadium van ontwikkeling zijn. Ook de kleinere productenafzet wordt daarbij niet Over het hoofd gezien. Zoo worden o.m. ook speciale complexen beplant voor productie van sandelhout en -olie (Santalum album) en voor hout voor isoleeringen, zwemvesten, reddingsgordels en vlotten, nl. Ochrorna lagopus en O. bicolor (balsa hout) enz. enz. Ongetwijfeld zullen straks nog heel wat moeilijkheden moeten worden overwonnen, voordat de industrieën, waarvoor thans deze aanplantingen worden inden grond gebracht, zullen zijn tot stand gekomen. Een goed begin is echter het halve werk, zegt een goed oud-Hollandsch spreekwoord. Dat goede begin is er mijns inziens, zoodat wij vol vertrouwen de toekomst van ons werk voor oogen houden en tegemoet zien. En hiermede moge ik mijn voordracht over dit onderwerp besluiten. SUMMARY. Reforestation in view with industrialisation in East-Java. 1. The Javanese forests, which principally serve a hydrological purpose, have an area of one fifth of the whole island. 2. Further disforestation of Java, with its 316 inhabitants per km2, would result in a lower output of the whole of the grounds, now in use for agricultural purpose and would be specially fatal for the irrigated rice-fields. 2. Therefore, and on account of an exact survey and classifica-