Tropische cultures. Marktnieuws.

THEE, De binnenlandsche theeafset in Nederlandsch-Indi'é. De Bergt cultures 475 (’38). In de jaren '35, '36 en '37 hebben de verkoopen van thee zonder licentie bedragen resp. 12,264.110 hkg, 13.796.749 hkg en j5*75b.36o hkg. De invoer van vreemde theeën in Indië bedroeg in dezelfde jaren resp. I-I7S-302 hkg, 784.266 hkg en 621.674 hkg. Uit deze gegevens volgt, dat de theeconsumptie heeft bedragen: 13.439.312 hkg 'in 1935, 14.581 015 hkg in >36 en 16.378.034 hkg in '37, terwijl' tevens blijkt, dat buitenlandsche thee door Indische thee werd vervangen. Engeland verhoogt theerechten. De Zakenwereld, jg. 20, no. 19, bis. 511 '38). Engeland heeft de invoerrechten op thee met 2 d. per 1b. verhoogd, waardoor dit recht op Britsche theeën thans 6 d. en op buitenlandsche theeën 8 d. bedraagt. De theehandel heeft zich hierop voorbereid, door groote voorraden aan te leggen. De Londensche theevoorraden gedurende Maart j.1. verminderden met 30 millioen Ibs., terwijl die vermindering in Maart ’37 28 millioen Ibs. en in Maart '36 12 millioen Ibs, bedroeg. De statistische positie van de thee is echter minder gunstig dan de, afneming der voorraden doet vermoeden. Zoo bedroeg het wereldverbruik over April '37 tot Januari '38: 709.309.000 Ibs tegen 720.154.000 Ibs in de overeenkomstige vorige periode. Over Januari bedroeg het verbruik 70.405.000 Ibs tegen 74.089.000 Ibs in Januari '37. Het wereldverbruik is dus niet onbelangrijk teruggeloopen niettegenstaande de intensieve propaganda in vele landen voor het gebruik van thee gemaakt. Vermoedelijk zal de verhooging van de theerechten geen groote vermindering van de consumptie in Engeland tengevolge hebben, daar thee in dat land een nationale drank is geworden. De arme bevolking zal echter meer dan tot dusver het geval is geweest, gedrongen worden tot het verbruik van de goedkoope China- en Japantheeën. In 1937 nam de invoer hiervan met circa 15 millioen Ibs toe tot 44.6 millioen Ibs. Naast China, Japan en hormosa zal later wellicht ook Indië van deze omstandigheid profiteeren Reeds op de eerste theeveilingen in Londen gehouden na de invoering der yerhoogde rechten, stegen de prijzen van de inferieure kwaliteiten en het is zeer goed mogelijk, dat dit verschijnsel zich ook op de komende Amsterdamsche veilingen zal voordoen. Dit zal dan een ongunstigen -invloed uitoefenen op het streven in Indië om de gemiddelde kwaliteit der thee te verbeteren. OLIËN EN VETTEN, De markten voor oliën en vetten. Algemeen Handelsblad 22 Mei 1938. Wat de prijzen betreft is de algemeene toestand op de markten weinig verbeterd. Wel bestond er grootere vraag naar deze producten, n.1. wanneer verbruikers het prijspeil voldoende laag vonden om hun voorraden aan te vullen. De vraag werd ook gestimuleerd doordat de nachtvorsten in April en de groote droogte het noodig maakten veekoeken aan te koopen. Bovendien is ook de boterprijs in dit -iaat ki achtig gestegen, waardoor meer belangstelling ontstond voor de op een zeer laag prijspeil gedaalde plantaardige oliën en vetten. De omzetten van kokosolie, palmolie en sojaboonen waren dan ook grooter. Wat palmolie betreft hiervan werd door S.O.K. gedurende April j.1. ca. 70.000 ton naai de \ .S. verkocht. Deze hoeveelheid komt ongeveer overeen met een derde gedeelte van de totale productie van palmolie in Ned.-Indië Ook de gemaakte prijs schijnt beter te zijn dan de thans geldende zeer onbevredigende palmohenoteenngen. Sumatra-palmolie (max. 5 % ffa ;n bulkN werd ook op behoorlijke schaal naar Canada en Noord-Europa geëxpor- In sommige Indische cultuurkringen bestaat ongerustheid over de groote uitbreidingen, die aan deze cultuur thans worden gegeven, o.a. door de Amsterdam Rubber Soc. Financière des Caoutchouc, de Koloniale Bank, Bandar Rubber, Malakka, Belgisch Congo enz. Bovendien valt deze uitbreiding in een periode, dat het concurreerende product, walvischtraan tegen zeei lage prijzen wordt aangeboden. Een gelukkige omstandigheid is.'da' de stock hiervan met groot is. Copra heeft h m'n<^er mate van de betere stemming geprofiteerd Gedeeltelijk is dit te wijten aan de onrust op de zeer belangrijke copramarkt van Marseille als gevolg van de devaluatie van den franc. Daar ook de bransche zeepindustrie zich tijdig van contracten voor cocosolie schijn: te hebben voorzien, bleef ook na de devaluatie te Marseille de markt voor

copra gevoelig beneden het A’damsche

.. , JV.U1V. VIV- J1XC111VL VUU1 prijspeil.