heeft gehad, dus bij de knolopbrengst achtereenvolgens K, N, en P en bij de korrel- en stroo-opbrengst N, K en P. Zoo zien we bij het ontbreken van de voedingsstoffen K en P de opbrengstkrommen ongeveer evenwijdig loopen met die van het ontbreken van K. Bij het ontbreken van de voedingsstoffen N en P loopen de opbrengstkrommen ongeveer evenwijdig met die van het ontbreken van N. Bij de korrel- en stroo-opbrengsten zien we bij afwezigheid van K en N en ook bh’ het ontbreken van K, N en P de opbrengstkrommen ongeveer evenwijdig loopen met die van het ontbreken van N. Bij de knolopbrengst echter, toen gedurende de drie eerste proefjaren het weglaten van N de grootste opbrengstvermindering gaf, loopen de krommen evenwijdig met die van het ontbreken van N. Inde latere jaren daarentegen, toen het ontbreken van K grooter opbrengstverlaging gaf dan het ontbreken van N, loopen de krommen meer evenwijdig met die van het ontbreken van K. Bijzonder interessant zal het zijn, inde komende jaren na te gaan, tot hoever de opbrengstvermindering bij het weglaten der verschillende voedingsstoffen zal gaan, want de meeste krommen geven aan, dat het minimum nog niet is bereikt. Dat hiervoor nog vele jaren noodig zullen zijn, blijkt o.a. wel uit het feit, dat de P-getallen der niet met P bemeste veldjes in het najaar van 1936 nog schommelden tusschen 2 en 4, die der wel met P bemeste veldjes tusschen 8 en 18, de P-citr.cijfers resp. tusschen 18 en 31 en tusschen 54 en 88. Nieuw verschenen boeken op Landbouwgebied bijeengebracht door Dr. Ir. J. G. OSSEWAARDE. 1. Landbouw in het Algemeen, Onderwijs, Voorlichting, Organisaties, Vereenigingen. Agricultural Bureaux, Imperial. Agricultural research workers in the British Empire: list. London: H.M.S.O. 1938. Ss. Ausbildung für den höheren Forstdienst. Neudamm: Neumann 1938 s6S R.M. 2.50. 3 Chapple, È. J. An Attractive and useful school garden. Book 1, London: Wheaton 1938. is, pd. Guisset, U. et Haustrate, Fr. Agriculture et élevage. 8e ed. Revue et mise ajour. Bruxelles, E. Dassonville; Renaix, impr. J. Leherte—Belcour: 1937- Soap. Mortensen, Ft. Prof. Dr. u. Dr. G. Mortensen: Die Besiedlung des nordöstlichen Ostpreuszens bis zum Beginn des 17. Jahrhunderts. T. 2.2. Die Wildnis im östlichen Preuszen, ihr Zustand um 1400 u. ihre frühere Besiedlg. Leipzig: Hirzel 1938. 2545. R.M. 12.—; R.M. Lw. 13.60. Muller, K. Dr. Geschichte des badischen Weinbaus. Lahr: Schauenburg 1938. 183S. R.M. 4.50; R.M. Lw. 5.30. Nicholson et Mottet: Dictionnaire pra'tique d’horticulture et de jardinage. Paris: Libr. des Sciences et des Arts. 756 p. 150 fr.