De bestudeering der vraagstukken, waarop ik wees, te zorgen dat ons land ook in dit opzicht wetenschappelijk paraat blijft en zijn aandeel heeft inde winsten op dit gebied, is één der hoogst belangrijke opgaven van deze hoogeschool, waarvan ik het mij tot een hooge eer reken eeredoctor te zijn.

Het verband tusschen de oogkleur van Witte Leghorns en de sterfte en de productie. door Dr. Ir. J. B. VAN DER MEULEN. Publicatie Nr. 5 uit het Proefhoenderpark der Oliefabrieken Calvé- Delft. The connection betweeii the colour of the eves, the mortality and the production of White Leghorns. Summary p. 884. Inleiding. Sommigen meenen te hebben opgemerkt, dat jonge Witte Leghorns, die op eenige wijze oogafwijkingen vertoonen, in het algemeen zwakker zijn dan hennen met normale oogen en dat van zulke dieren een lagere productie te verwachten is, dan van hennen met ~goede” oogen. Anderen bestrijden deze opvatting, door te zeggen, dat de oogkleur, ook bij Witte Leghorns, een erfelijke eigenschap is, die ge-' heel onafhankelijk is van de vitaliteit en het productievermogen van de hennen. Voor zooverre mij bekend is, werd deze kwestie nog niet nauwkeurig onderzocht en toch moet het van groot practisch belang geacht worden, om te weten, welke van de twee meeningen de juiste is. Voor de rentabiliteit van het pluimveehoudersbedrijf is het van belang om tegen of bij het begin van de legperiode een splitsing te maken tusschen goede en minder goede dieren. Het spreekt wel vanzelf, dat hennen, die kennelijk ziekte of gebreken vertoonen, gemakkelijk inde tweede categorie geplaatst kunnen worden; in een vroegere publicatie (dit tijdschrift 49, 656—664, 1937) hebben wij er op gewezen, dat ook de rijpingsduur van de hennen een zekere aanwijzing geeft voor het te verwachten productievermogen. Wanneer ook de oogen van jonge, gezonde Witte Leghorns iets zouden zeggen omtrent hun toekomstige bedrijfswaarde, zou zulks ongetwijfeld van groot nut zijn, temeer daar dit een zeer gemakkelijk te beoordeelen kenmerk is. Zooals reeds opgemerkt is, wordt deze methode, om het te ver-