3. De hennen met afwijkende oogen kunnen als volgt gesplitst worden naar het voorkomen van kleurafwijkingen van de iris en afwijkingen inden pupilvorm: Aantal Gehennen storven '° Uitsluitend afwijkende kleur ) Beide oogen; 89 20 22.5 van de iris: ) Eén oog : 151 6.7 Uitsluitend afwijkende vorm } Beide oogen: 4 125 van den pupil: Eén oog : 8 1 12.5 Gecombineerde afwijking van / Bdde l: 6 350 pupil en iris: ) ” Normale oogen: 284 26 9.2 Dit overzicht geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen: a. De sterfte van hennen met twee abnormaal gekleurde irissen is grooter, dan die bij dieren met normale oogen. De kans, dat het verschil niet reëel is, maar op toeval berust, is slechts 1 tegen ca. 3.000 en deze mogelijkheid kan dus uitgesloten worden geacht. b. De sterfte van de hennen met één afwijkende iris is waarschijnlijk kleiner dan bij dieren met twee abnormaal gekleurde irissen. De kans, dat dit verschil op toeval berust, is 1 tegen ca. 6. De mortaliteit van hennen met één afwijkende iris is niet te onderscheiden van die bij hennen met normale oogen. c. De cijfers schijnen er op te wijzen, dat afwijkingen inden vorm van de pupil een overeenkomstig verband toonen met de sterfte, als dit voor de oogkleur is geconstateerd. Het is echter geenszins bewezen, dat dit het geval is, daar het aantal dieren te klein is . Voor het verschil in sterfte bij normale hennen en bij dieren met twee afwijkende pupillen bestaat er een kans van 2 tegen 3, dat dit verschil door toeval is gevonden. d. De mortaliteit bij hennen, die zoowel twee abnormaal gekleurde irissen, als een afwijkende pupilvorm vertoonen, is waarschijnlijk nog grooter dan de sterfte bij hennen met alleen afwijkende oogkleur. Wegens het kleine aantal waarnemingen, is de kans, dat dit verschil op toeval berust, 1 tegen ca. 5. 4. De hennen, die kleurafwijkingen vertoonen aan beide irissen, zijn in het onderstaande overzicht gesplitst naar den aard der kleurafwijking; Aantal _ , «.• Gestorven % dieren Oranje-bruin (A) .. 17 4 23.5 Bruin (B) 45 9 20 Grijsbruin (C + bd) 42 50 Grijs (D) 153 20 Blauwgrijs (E): 9 3 33-5 Blauw (F -j- ef.) 52 40 95 23