in hun geheel in bijv. een luchtige droogschuur vóórdrogen en dan in half droge toestand in stukjes (chips) hakken. De nadroging kan dan ineen daarvoor geschikte droger geschieden. De maximum dikte van de te oogsten wortels kan gesteld worden op rond 1.5 cm. Meestal worden wortels van meer dan 1 cm diameter reeds niet meer meegenomen. M.i. ongemotiveerd. Men verkleint daarmede de oogst onnodig. Eén en ander is o.a. afhankelijk van de aard van het te leveren product. In dikkere wortels zit als gevolg van het hoogere vezelgehalte minder rotenon. Daardoor is de uitlevering van de molen, waarin de derriswortel wordt vermalen, geringer. Men heeft dus de keus tusschen een iets hoogere productie met een iets lager rotenongehalte of een iets lagere productie met een iets hooger rotenongehalte. Wat men zal produceeren, zal afhankelijk zijn van de vraag en de waarde van het gekweekte materiaal. De opbrengsten wisselen tusschen 500 en 2500 kg luchtdroge wortel per ha per oogst. Deze sterk wisselende oogsten houden niet alleen verband met de kwaliteit van de bodem en de verzorging van de aanplant, maar zijn ook een gevolg van het feit, dat de verschillende variëteiten, welke inde soort Derris elliptica voorkomen, groote groeiverschillen vertoonen. Er zijn aanwijzingen, dat de verschillende variëteiten waarschijnlijk verschillend reageeren op bodem en klimaat. Ook uit de bovengrondsche ontwikkeling is geen voorspelling te doen betreffende de te verwachten oogst, omdat ook de verhouding tusschen wortelgewicht en gewicht van de groene deden aan wisselingen onderhevig is. Over de invloed van diverse cultuurmaatregelen als bemesting, bodemonderhoud, leeftijd, klimaat, enz. op het totaal gewicht aan geproduceerde wortels is nog weinig bekend. In ieder geval voor de tropen is onze kennis hiervan nog zeer gering. Daardoor zijn met het entameeren van deze cultuur in Indië een groot aantal nieuwe problemen opgekomen aan welker bestudeering ijverig door de verschillende instituten als het Landbouwkundig Instituut te Buitenzorg, de Gouvernements Landbouw Bedrijven e.a., als ook door particulieren wordt gewerkt. V er pakking en verzending. De meest aangewezen wijze van verzending lijkt voor Indië de verzending van het onverwerkte product, dus de wortels in gehakte of ongehakte vorm. Doordat inde verschillende verbruikerslanden overal reeds maalinstallaties zijn opgesteld, zal elk land voor zich deze industrie willen beschermen door de heffing van invoerrechten of anderszins op het poeder zelf. Malakka verzendt zijn wortels in ongehakte vorm als bundels, verzameld in groote geperste balen van 100—120 kg gewicht en een inhoud van ongeveer )/j m3. Als verpakkingsmateriaal wordt gebruikt enkele goeni (zakkengoed). In Indië doet men thans pogingen de wortels te verzenden inde vorm van chips van 3—5 cm lengte. Dit heeft het groote voordeel vaneen veel gemakkelijker en vooral zuiverder monstername. Het is bijna onmogelijk een zuiver monster te trekken uit de groote balen gebundelde wortels, zooals momenteel Malakka die exporteert. Zelfs monstername uit tot chips gehakte wortels blijkt lang niet gemakkelijk, hetgeen moge blijken uit het feit, dat ineen zeer zorg-