het gevolg van de hooge eischen, die aan de fijnheid van het poeder gesteld moeten worden. Goed stuif baar poeder moet voor rond go % te zeven zijn door de zeef van 200 mesh, d.w.z. dooreen zeef met 200 openingen per strekkende inch. Ook bij het gebruik van het poeder in emulsies is een groote fijnheid van zeer veel belang, aangezien anders de sproeiers der pompen zouden verstoppen. Zooals bekend mag worden verondersteld, ontleent derris zijn groote belangrijkheid aan de onschadelijkheid, dus niet giftigheid, voor de mensch en warmbloedige dieren. Dit wil echter niet zeggen, dat er voor de arbeiders, werkzaam bij de fabricage van het derrispoeder, geen ongemakken zijn verbonden aan het langdurig verblijf in met derrisstof bezwangerde ruimten. Ook hier is het hoogwaardige poeder weer veel hinderlijker dan het laagwaardige. Ademt men gedurende eenige tijd derrisstof in, dan ontstaat een hinderlijke prikkeling van de slijmvliezen. Bovendien wordt de huid rood en raakt soms ontstoken op plaatsen, waar men veel transpireert. Het is dan ook noodzakelijk, dat de arbeiders behoorlijk stofdichte kleeding dragen, alsmede een stofmasker voor neus en mond. Dit doet echter niets af aan het feit, dat de hoeveelheden, welke op de planten worden gebracht, zoo gering zijn, dat de hierboven vermelde verschijnselen zich nooit en te nimmer zullen voordoen bij de verbruikers. Temeer nog, waar na korten tijd het derrispoeder onder de invloed van zon en licht wordt ontleed. De derriscultuur, die speciaal in Ned.-Indië in opkomst is, zal zich zeker nog belangrijk uitbreiden. Momenteel is de toestand nog zoo, dat de vraag het aanbod van hoogwaardig materiaal overtreft. Als gevolg daarvan is de prijs hiervan nog een beletsel om diverse toepassingen in het groot mogelijk te maken. Zoodra de cultuur echter door het proefstadium heen zal zijn, kan de kostprijs de daling van de verkoopprijs waarschijnlijk gemakkelijk volgen. Met het grootere aanbod zal vanzelfsprekend de prijs dalen en het is mogelijk, dat een groot deel van de markt, die momenteel door gebrek aan goed derrismateriaal aan de Lonchocarpuswortel is moeten worden afgestaan, teruggewonnen zal worden. Daarnaast zal een groot gedeelte van het laagwaardige materiaal worden verdrongen. Het natuurlijke gevolg zal zijn, dat een veel betere concurrentie met de anorganische bestrijdingsmiddelen als loodarsenaat en dergelijken mogelijk zal worden. Het is dan ook schrijvers meening, dat de derris wortel één der nieuwste uitvoerproducten van Ned.-Indië – binnen enkele jaren een niet te verwaarloozen post zal gaan vormen inde uitvoer van Ned.-Indië. LITERATUUR: Voor de literatuur tot 1936 moge verwezen worden naar de uitvoerige lijst, welke gevoegd is bij de artikelenserie van Dr, J. G. J. A. Maas inde „Bergcultures” van 1936. Rotenon leverende planten: 1. Ar, G., Un nouvel insecticide „la roténone”. Pharm. Wkbl. 14,7, p. 201', 1937. 2. Boam, J. J., Cahn R. S.,Stuart. A., The mdentification of tephrosm and deguelin from different sources. J. Soc. Chem. Ind. 56, p. 91 T/96 T 1937-