Bijzonderheden over de aardappelteelt in Brazilië, Uruguay en Argentinië. *)

Verslag vaneen studiereis, gemaakt in Januari, Februari en Maart 1938 door Dr. Ir. J. C. DORST te Leeuwarden. Inleiding. De landbouwkundige, die voor het eerst een studiereis maakt in Zuid-Amerika, wordt overstelpt door allerlei nieuwe indrukken en zelfs wanneer hij een beperkte opdracht heeft, zal het nog vrij veel tijd kosten om eenigszins vertrouwd te geraken met de daar voorkomende toestanden en problemen. Brazilië, Uruguay en Argentinië beslaan tezamen een oppervlakte, die ongeveer 340 maal zoo groot is als Nederland, zich uitstrekkende van 50 Noorderbreedte tot 55° Zuiderbreedte. Niet alleen, dat klimaat en bodem zich sterk onderscheiden van die in Nederland, doch de verschillen tusschen bepaalde gebieden vaneen en hetzelfde land zijn vaak zoo groot, dat ze een afzonderlijke studie eischen. Grondbewerking, bemesting, bewaring pootgoed enz. vertoonen alle grootere of kleinere afwijkingen vergeleken met de cultuurmaatregelen uit eigen omgeving. Ziekten en beschadigingen, die in ons land niet voorkomen of slechts van ondergeschikt belang zijn, spelen er soms een groote rol, terwijl voor andere kwalen precies het omgekeerde geldt. De economische verhoudingen zijn dikwijls moeilijk te beoordeelen. Brazilië, Uruguay en Argentinië zijn nog betrekkelijk jonge staten en vaak krijgt men den indruk, dat wetgeving, organisatie en administratie het tempo van de economische ontwikkeling niet hebben kunnen volgen. Het landbouwkundig onderzoek en de landbouwkundige voorlichting zijn nog in hun eerste stadium van ontwikkeling; het prachtige proefstation te Campinas (Brazilië) en een groote proefboerderij in Uruguay kunnen niet goed maken, wat er in het overige deel ontbreekt. In vergelijking met gewassen als koffie, maïs, suikerriet, katoen, tarwe, lijnzaad e.a., is de aardappel geen belangrijk gewas. In vele gezinnen, speciaal in het noorden van Brazilië, komt nooit een aardappel op tafel, terwijl in andere gezinnen de aardappel meer het karakter heeft van groente, dan wel van hoofdbestanddeel van een maaltijd. De literatuur, waarin iets wordt medegedeeld over den aardappel, is zeer schaarsch en voor een groot deel ontleend aan buitenlandsche publicaties. Kweekers van nieuwe aardappelrassen zijn er voor zoover mij bekend niet, zoodat men ook in dit opzicht is aangewezen op andere landen. Zuid-Amerika, of zooals het tegenwoordig vaak genoemd wordt *) Op de tijdens de ge Ned. Landbouwweek te Wageningen gehouden Aardappeldagen (5 en 6 Juli 1938) werd door Dr. Ir. J. C. Dorst een lezing gehouden over zijn reis naar Zuid-Amerika. Naar aanleiding hiervan werden nog verschillende vragen gesteld, welke door inleider werden beantwoord.