om de hoofdnerf naar beneden omgebogen blaadjes geven aan de plant een „krinkelig” uiterlijk. Ook voelt het blad wat vleezig aan. De zieke planten als geheel vallen, behalve door hun fijnheid en lichte kleur, vooral op door de slappe, liggende stengels. Nu moet er echter direct aan worden toegevoegd, dat aanvankelijk de jonge planten rechtop staan. Reeds spoedig na het boven den grond komen van de planten, gegroeid uit besmette knollen, verschijnen de mozaieksymptomen, echter pas bij het ouder worden nemende stengels een liggende houding aan. Deze foto is nl. begin Juli genomen. Naarmate het seizoen vordert, worden de onderste bladeren der planten geel tot bronzig-geel, en verschijnen op de stengels en soms op de bladstelen lichtbruine, necrotische *) vlekjes en streepjes. Het gevolg is dan ook, dat de zieke planten eerder afsterven dan de gezonde. Na deze omschrijving van de secundaire ziektesymptomen zal nu worden ingegaan op de primaire ziektesymptomen. Zooals U bekend is, zijnde primair zieke planten pas inden loop van het groeiseizoen besmet geworden, terwijl de secundair zieke planten gegroeid zijn uit besmette knollen. Bij de primair zieke planten gaat aanvankelijk vaak slechts één stengel afwijkende verschijnselen vertoonen. De afwijking bij de Eersteling bestaat in ons geval uit een duidelijke bontheid inde hoogere bladeren en toppen en het voorkomen vaneen fijne, lichtbruine necrose op de hoofdnerven en soms ook op de zijnerven. Dit laatste dus in tegenstelling met de secundair zieke planten. Ook op de bladstelen komen wat lichtbruine vlekjes en streepjes voor. Dit is trouwens ook vaak het geval

*) Necrotisch, necrose, afgeleid van het Grieksche woord nekros = een dood lichaam; het woord necrose wordt gebruikt om een afgestorven deel van de plant aan te duiden, b.v. topnecrose, nerfnecrose.

Foto; Jb, v.d. Peppel. Fig, 2. Het linksche en middelste blad aikomstig vaneen door het Y-virus aangetaste Eersteling, het rechtsche blad vaneen stippelstreepzieke Eersteling (veroorzaakt door het virus uit Zeeuwsche Blauwe). Bladeren gefotografeerd aan de onderzijde. (Left and middle; leaf of Duke of York, infected with virus Y; the right: leaf of Duke of York, affected with stipple-streak (caused by the virus carried by Zealand Blue). Leaves photographed at the underside).