PROEVEN MET ZELE-REUEID EN KUNSTMATIG STREMSEL.

proef ook de berekening- der kosten, ten opzichte van het Hansen’sche preparaat, veel ongunstiger. Het gemeenschappelijk resultaat dezer beide proeven is inde eerste plaats het feit: dat het zelf-bereide stremsel, in verhouding tot de hoeveelheid werkende firment hestanddeelen, ,in geen geval duurder komt te staan dan dein den handel voorkomende 'preparaten. Het voordeel van het gebruik dezer laatste, moet dus in iets anders gezocht worden. De daarop volgende proeven geschiedden meer met het doel om te zien, op welke wijze de gistende werking bij het zelfbereide extract zich ontwikkelt, en aan welke deelen daarvan die werking is toe te schrijven, minder om het theoretisch gedeelte der daarmede in verband staande vraag nader te behandelen, dan wel om te zien of er misschien nog gunstiger omstandigheden voor de werking van het eigen gemaakte kaasstremsél konden voordoen. Wij zijn niet van plan van deze proefnemingen hier mededeeling te doen. Slechts de volgende resultaten van deze proeven willen wij nog aanhalen: Leb-extract.. . Ouderdom. Normale stremming bij Temperatuur een hoeveelheid van temperatuur. H weken 0.5' per mille 36° f. 2 „ 0.5 „ „ 36» f 3 „ 0.46 „ „ 32° 44 « 0.5 „ „ , 37°4 4 6 0.2 „ „ 38°3 l 0 0.5 „ „ 36° l 9 » 0.5 ~ „ 36° { 0 , 0,5 , „ 36° l 44 » O-5 , » 36° 1 42 , 0.37 „ „ 32° met zoutzuur weken » 1.0 „ „ 36° d° 2" , 1-25 „ , 36° d° 3 „ ' >2.0 , „ 32° Wij zullen trachten door verdere proefnemingen met den meesten ernst de vele en belangrijke vragen te beantwoorden, die zich met het oog op deze proefnemingen voordoen, ofb. v. de ontwikkeling der in het kaasstremsel voorkomende organismen met zijne fermenteigenschappen iets te maken heeft enz. Yoor heden zij het ons geoorloofd, hier eenige praktische gevolgtrekkingen omtrent het gebruik der inden handel voorkomende kaasstremsels te maken. Dein den handel verkrijgbare leb-preparaten, inzonderheid het