„DE proefhoeve” te wageningen.

bevelingen, inden lande verspreiden om allengskens in staat te staat te worden gesteld om het gewenschte doel te bereiken. Het is daarom niet ontijdig het korte bericht over hare oprichting inde dagbladen opgenomen nader te omschrijven, temeer daar dit bericht inde pers veel onzekers omtrent den aard der bedoeling van de oprichters liet bestaan. De Yereeniging beoogt de oprichting eener hoeve op ligtere gronden, waartoe reeds gratis het gebruik van 17 hektaren bouwland inde nabijheid van Wageningen zijn afgestaan, met het uitsluitend doel om proeven te nemen betreffende verzwaring van gronden, verhoogd humusgehalte en bijgevolg met het oog op de nog in Nederland in zoo grooten getale aanwezige onontgonnen terreinen, en dus eene behoefte te vervullen, een nationaal belang te behartigen. Dit doel zal natuurlijk in verband staan met de finantieële mogelijkheid der verbetering van gronden, o. a. door groene bemesting enz., maar vooral ook met de zoogenaamde stalvoedèring voor een gedeelte aan te wenden door sommigen tot dusverre hoog geprezen, door anderen minder geacht. De Vereeniging tracht dus een algemeen belang voor den landhouder, en vooral voor den grondeigenaar in Nederland te behartigen. Werkende op ligtere gronden met een verschillend doel dan ’s Rijks inrichting voor demonstratief onderwijs, gelegen in Wageningen op goede gronden, welke inrichting in het belang van het onderwijs inden landbouw tot stand wordt gebragt, zoude de hoeve der Yereeniging, dii'ect het belang van den grondeigenaar bedoelende, zeer wel overal elders inden lande kunnen worden opgericht, zonder daartoe Wageningens nabijheid te kiezen, daar de Vereeniging met ’s Rijks landbouwschool in geen verhand staat. Dat Wageningen evenwel aangewezen en dat aan leeraren en leerlingen volgens de statuten het vrije recht gegeven is om proeven op de hoeve te nemen, verhoogt de belangrijkheid van het streven der Yereeniging, zooals dit o. a. door den Heer Jongkindt Coninck in dit blad geschreven is. Yoor den grondeigendom, voor den Landbouw inliet Vaderland dus onmiddelijk en inde eerste plaats, voor het onderwijs gevolgelijk en langs den middellijken weg inde tweede plaats is de Yereeniging „de Proef hoeve”. van groot nut. Daarvan zij weldra de belangstelling inden lande getoond, een weerklank! In het Nederveluwsche dagblad komt het volgende voor: „Yan goed ingeliohte zijde vernemen wij; „Door hetgeen nu en dan aangaande de verhouding tusschen de Rijks landbouwschool en de Yereeniging „de Proefhoeve” gezegd wordt,