DE REGENERATIE DER AARDAPPELEN.

in Florida ontvingen en derzelver namen verwarden; de Spanjaarden hebben zelf de papa van het plateau van Mexico naar Florida overgebraoht. Inde hooge streken van Mexico maakt de aardappel nog heden een voornaam verbouw uit. Men verbouwt ze nog uitgebreider inde bergdalen van Peru, waar zij het voornaamste voortbrengsel uitraaken; zij maken aldaar den grondslag der voeding uit. Noch in Mexico, noch in Peru heeft men ooit van eene ziekte inde aardappelen hooren spreken; zij schijnt zich daar nimmer vertoond te hebben. Hierop steunende heeft Mr. Mayne Heid sedert drie jaren op zijne hoeve Erogmore House in Engeland knollen rechtstreeks uit Amerika van volkomen gezonden stam doen komen. De Mexicaansche papas, in Engeland geteeld, vertoonden geenerlei ziekteverschijnselen, terwijl 10 andere verscheidenheden, op hetzelfde veld geteeld en op dezelfde wijze behandeld, allen meer of minder aan rot geleden hadden. Ja nog meer: terwijl de andere soorten eene opbrengst van 3 tonnen per acre of 12,700 kilogram van de acre niet te boven gingen, geven de Mexicaansche aardappelen meer dan het dubbel, zonder eenige andere bearbeiding dan met de ploeg. Onder het aantal der zoo verkregen knollen komen er op elke honderd eenige voor, die meer dan een engelsch pond of 453 gram wegen, verscheidene bereikten zelfs een gewicht van IVa pond. Hoewel zij den winter in eenvoudige kuilen op het veld doorbrachten, bleven zij toch volkomen gezond. Bovendien is het eene eigenaardigheid der Mexicaansche aardappelen, dat zij tegen het voorjaar van betere hoedanigheid worden en een fijneren smaak aannemen. In ’t algemeen behoeven zij voor keukengebruik geene mededinging te vreezen. Ten slotte uit de Hr. Mayne Beid den wensch, dat de Engelsche landbouwers aardappelen uit Mexico en Peru invoeren mochten en is overtuigd dat daardoor het best de aardappelziekte overwonnen zon kunnen worden. Het bovenstaande geeft mij aanleiding om onze lezers opmerkzaam te maken op achterstaande advertentie, waarbij de Hr. Vorsterman van Oijen zijne voor drie jaren uit Duitschland ontvangen aardappelen, die, gedurende al dien tijd volgens zijne verzekering, evenals de Mexicaansche aardappelen van Mayne Beid, geheel vrij van de terecht gevreesde aardappelziekte gebleven zijn. Ineen bedoelde advertentie begeleidend schrijven, verzekert genoemde Heer, dat die aardappelen zeer uitmuntend van smaak en tevens veel opbrengend zijn. Op grond zijner driejarige ondervinding koestert hij zelfs de hoop, dat door algemeene verspreiding dezer aardappelsoort, de ziekte geheel zou kunnen overwonnen worden. Ofschoon de tijd zal moeten leeren, of die hoop verwezenlijkt worden zal, zoo is ’t in ieder geval wel de moeite en de geringe kosten waard, om eenige van de bedoelde aardappelen uit Moergestel te doen komen, ten einde op kleine schaal te beproeven, hoe die aardappelen zich. onder verschillende omstandigheden gedragen zullen. E. C. B.