EEN DOOFSTOM GEBOREN RUND.

drie weken oud kalf gekocht en opgefokt heeft. De koe hoort geen toeroep, noch eenig gedruisch inde nabijheid; wordt zij alleen in den stal gelaten of wanneer de voedertijd nadert, wanneer de andere koeien loeien, of wanneer het kalf van haar weggenomen wordt, dan maakt zij dezelfde bewegingen als andere loeiende koeien; zij strekt den hals en den kop uit, zet den bek open, maar laat geen duidelijk geluid hooren; men verneemt slechts een korten, diepen, gorgelenden toon. De koe is zeer opmerkzaam op hare omgeving; het gezichtsvermogen schijnt scherp te zijn. Onderzocht men de ooren of de streek van den keelkop, dan ontdekt men niets tegennatuurlijks aan deze deelen. De koe heeft reeds acht kalveren gehad, of deze echter ook doofstom waren, is niet waargenomen, doordien zij allen on middellijk geslacht zijn. {Bericht über das Veterinarwesen in Sachs en jür das Jahr 1877.) GEMENGDE LANDE OU W-BE RICHTEN. Bespottelijk! ïen einde in het gebrek aan veeartsen in Indië te voorzien, heeft de directeur van Openbare werken en Nijverheid besloten met allen spoed eenige inlanders daarvoor te doen bekwamen. Daarvoor heeft ZWEG. de volgende aanschrijving voldoende geacht: Inlandsche veeartsen zullen worden gevormd. Daartoe zijn aan sommige veeartsen inlanders toegevoegd, die de inlandsche school hebben bezocht. Die inlanders moeten door de veeartsen worden onderwezen en opgeleid. Voor eiken student, die dpor den veearts als inlandsch veearts wordt „afgeleverd”, ontvangt de veearts (niet de inlandsche maarde Europeesche) eene gratificatie van f 600. „Het is mijn uitdrukkelijk verlangen”, zoo schrijft de directeur „dat zij (de inlandsche veeartsen in spe) binnen 3 maanden gereed zijn zich te onderwerpen aan een examen, loopende over de volgende vakken!” (Hier volgt een heel lijstje.) (Sam. Ct.) Kan men zich iets dwazers voorstellen?! Tot tegenhanger van het bovenstaande kan voegzaam het volgende dienen: Dezer dagen is volgens de Javaiode weder iemand als veepestgecommitteerde inde Eesidentie Krawang aangesteld, die niet alleen de verschijnselen der veepest niet kent, maar die zelfs nooit een koe of karbon van nabij gezien heeft. —De man, een jongmensch, 21 of 22 jaar oud, was hier klerk bij de factorij en het was op voorspraak vaneen zijner aangehuwde bloedverwanten, die bij het departement van Openbare eerdienst en Nijverheid, waar de veepestzaken worden behandeld, werkzaam is, dat hij die betrekking kreeg. Onderscheidene landbouwers te Zevenwolde oogstten dezen herfst de knollen niet, maar lieten de akkers omploegen om ze door verrotting van knol en groen vruchtdragend te maken. Door den overvloedigen hooioogst is er voor ’t vee weinig behoefte aan herfstgroente en de lage prijzen der knollen kunnen de kosten van plukken en snijden nauwelijks vergoeden.