AAXDERED A C T I E.

Wij hebben hier in Noord-Brabant de Bredasohe Maatschappij van Landbouw, die afdeelingen heeft, maar ook clubs- of landbonw-vereenigingen, en dat werkt buitengewoon goed. Deze vereenigingen mogen 4/s der contributie onder zich houden van het lidmaatschap der Maatschappij, hiervoor roepen zij in hunne gemeenten stierenkeuringen in het leven; zij geven premiën aan de houders van goede beeren; zij leggen aan een proefveld met vreemde granen en met vreemde raestspeciën; zij houden soms op hunne vergaderingen verlotingen van kleine Amerikaansche of Engelsohe gereedschappen, zoodat die gereedschappen onder den boerenstand algemeen worden. Zij schaffen onderling aan; nuttige hakselsnijders, dorschmachines, beertonnen; zij koopen in massa of met wagons hulpraeststoffen, raap- en lijnkoeken; de eene club geeft aan de ander goede adressen op, opdat men niet bedrogen wordt. Is er op de maandelijksche vergaderingen die men houdt, niet veel te verhandelen, dan wordt er uiteen nuttig landhouwboek iets voorgelezen. Vanwege de Maatschappij wordt zulk een vereeniging goed begunstigt met voorlezingen en voordrachten van wandelleeraars; ook ontvangt zij van haar vreemde granen, houtgewassen enz., dit doet trouwens ons Hoofdbestuur der Maatschappij reeds sedert jaren voor alle leden. De leden komen trouw op bij hunne vergaderingen, de een wakkert den andere aan, en zoodoende stichten zulke dorpsvereenigingen ook nut voor de Maatschappij waaronder zij hooren, het geeft een grooter ledental en zij wedijveren om bij tentoonstellingen het schoonste voort te brengen. Hun Club-Ileglement is op goeden voet geschoeid. Art. 2 luidt aldus; Middelen om het voorschreven doel te bereiken zijn : I°. geregelde vergaderingen en gemoedelijke bespreking van belangrijke onderwerpen van Landbouw en Veeteelt; 3°. het gebruik van eenige goede boeken en periodieke bladen; 3°. de trouwe bijwoning der lezingen van den landbouwleeraar; 4°. het uitoefenen vaneen zachten druk op het plaatselijk lager onderwijs, zorgen voor vlijtig schoolbezoek invoering van landhuishoudkundige lees- en rekenboekjes oprichting en ondersteuning van Zondags- en herhalingsscholen voor landbouwerskinderen die het lager onderwijs reeds genoten hebben. Inboezeming aan kinderen van het groote nut der vogels, mollen enz., goede behandeling van alle dieren; s°. oprichting van kleinere proefvelden, voor rekening der club, verzorgd door het bestuur of eene speciale benoemde commissie; 6°. bevordering van het associalie-stelsel of genootschaps-wezen voor landbouw-aangelegenheden, b. v. door aankoop en gebruik van springstieren, beeren, zaaigranen, dorsch-, maai- of andere werktuigen, enz. voor gemeenschappelijke rekening. Men ziet hieruit dat de boer in zijn eigen omgeving, dooreen goed bestuur uit zijnen normalen toestand wakker geschud wordt, dit werkt reeds op het tegenwoordig geslacht, en zal dubbel werken op de volgende geslachten. Ja ik kan u verklaren dat daar waar zoo een vereeniging bestaat, men reeds goede vruchten ziet, dus ik rade aan tot navolging in alle gemeenten van ons dierbaar vaderland, dan, maar ook dan eerst, neemt de landbouw een grootere vlucht en kan hij wedijveren met het buitenland. ' M. V. O.