EEN BOTER- EN WATERSNOODPRAATJE.

„biddag” gehouden wordt om den zegen des Hemels af te smeeken over onze granen, onze weiden en ons vee. Lag ’t aan mij, ik zou willen dat men ditmaal op dien algemeenen biddag bad om de spoedige invoering vaneen waterschap. Hat is de Twentsche levenskwestie, ons toekomstig „te zijn” of „niet te zijn”, daarop wacht de geur onzer boter, de betere bewerking van onzen bodem, de veredeling van onzen veestapel, de toenemende welvaart van onzen boerenstand, de ontginning onzer heide- en broekgronden! Almelo, 12 Jan. ’Bl. N. Fr. SNEL. PROEYEN GENOMEN MET DE MELKCENTRIFUGB „SEPARATOR” YAN G. DE LAYAL. {Met 2 afbeeldingen.) 11. {Vervolg en slot van hladz. 51.) Bij de proefnemingen onder de leiding van Prof. Wüst gedaan en waarvan in ons vorig artikel reeds melding is gemaakt werd de ronddraaiende cylinder eerst door twee mannen, later echter door stoomkracht in beweging gebracht. Het aantal omdraaiingen kan namelijk tot 7000 inde minuut stijgen, zoodat er eene aanzienlijke krachtsaanwending noodig is. De Separator kan 7 kgr. (bijna 7 liter) melk bevatten. Daar 100 tot 150 liter melk in het uur ermede kan worden afgeroomd, blijft de melk, wanneer het werktuig goed aan den gang is, slechts 4 minuten en nog korter daarin en moet in dien korten tijd volkomen afroomen. De druk in het werktuig door de middelpuntvlietende kracht veroorzaakt, kan dan ook, w-anneer zij het sterkst is, met die van 50 atmosfeeren gelijk staan. De Separator kostte aan de fabriek te Bergdorlï bij Hamburg, 600 Mark of 360 gulden. De eerste proeven* geschiedden, mede onder de leiding van riot. Kirchner, in het klein in het Landbouw-instituut te Halle. Daarbij kwamen allerlei kleine gebreken aan het licht en men besloot daarom de proeven in het groot te herhalen in het uitgebreide landbouwbedrijf van de Heeren Gebr. Nagel in het nabij Halle gelegene ïrotha. Bij het levendig belang dat de genoemde Heeren inde proefneming stelden, kon men geen betere gelegenheid wensohen. In het geheel werden 31 proefnemingen gedaan, waarvan echter verscheidene der eerste geheel nutteloos wraren, omdat, tengevolge van een klein verzuim van den fabrikant der Separator, de opening, waardoor de melk na het afroomen moest uitvloeien, te klein was. Eerst na het uitboren van deze opening verkreeg men de vereischte werking, nl. het afroomen van 100 en meer liters melk in het uur. Meer dan tot 115 liter in het uur kon men het bij de proeven met brengen; het leed echter geen twijfel, of bij passende wijdte der buis tot afvoer der melk en bij 20 percent room, dat die hoeveelheid tot ongeveer 140 liter kon stijgen. De overige voornaamste uitkomsten waren de volgende: , .. 2) De hoeveelheid room, van iedere 100 liter melk te verkrijgen,