GEBRUIK VAN ZEESLIJK EN KLEI.

grond; eene voortreffelijke uitwerking echter heeft het slijk daar gedaan op afgegraven maar niet met zand vermengd veen bij Eoode Klaver. Er kan eindelijk niet genoeg op gewezen worden, dat het gebruik van slijk eene gewone bemesting niet kan vervangen. Hoe beter men de met slijk behandelde landerijen bemest, van des te beter en des te zal de uitwerking van het slijk zijn. In Oost-Eriesland en „Holland gebruikt men algemeen stalmest; de onderzoekingen van het Biemer Proefstation hebben getoond, dat op afgegraven en met slijk voorziene veengronden eene matige hoeveelheid kali en phosphorzuur inden vorm van handelsmeststotfen (Kaïniet en Superphosphaat of neergeslagen phosphorzure kalk) eene buitengewoon goede uitwerking deden. Zoo verkreeg men op een stuk afgegraven veen, dat op de hektare berekend bemest werd met 230 kgr. neergeslagen phosphorzure kalk (Bicalciumphosphaat) met ongeveer 30 procent phosphorzuur, en 330 kgr. Kaïniet met circa 13 procent kali, reeds in het eerste jaar 5400 kgr. voortreffelijk klaverhooi. v. P. allerlei. Inde Landb.-Courant n°. 32 wordt medegedeeld, dat de Franschen met goed gevolg hunne Normaudische boter naar Oost-lndië verzenden in flesschon, voor een half en voor een geheel kilogram boter. De hals der flesschen is 5 centimeter wijd en wordt met een glazen stop gesloten en voor dat men deze door middel van hard wit lak zuiver luchtdicht sluit, doet men op de boter een lepel vol zuiver zeer fijn zout. Men betaalt op de Oostersohe markten gaarne ongeveer f 1.50 voor het halve Kgr. van deze boter. Waarom zou men dat geld ook niet voor onze, mits zeer zorgvuldig bereide boter kunnen maken? Het navolgende bericht, door verschillende dagbladen medegedeeld, verdient wel in dit Maandblad opgenomen en zoodoende voor de vergetelheid bewaard te worden. „Den221"1 Juni j.I. vertrok van Alkmaar een extra-trein met 12 melkkoeien, 4 schotten, 109 pinken en 8 pinkstieren , bestemd voor 43 leden der te Parma in Italië gevestigde landbouwvereeniging. Het vee werd bij verschillende veehouders in Noord-Holland voor hooge prijzen aangekocht.” Het is zeer zeker een verblijdend verschijnsel, dat ons vee in het buitenland hoe langer hoe meer naar waarde wordt geschat. Moge het een spoorslag zijn tot meer algemeen streven naar verbetering en veredeling van ons uitmuntend veeras! Natuurlijk behoort deze verbetering inde eerste plaats aan de productie van zuivel enz. in ons eigen vaderland ten goede te komen, maarde aanzienlijke prijzen voor in het buitenland verkocht vee kunnen evenzeer tot vermeerdering der welvaart onzer landbouwers in hooge mate bijdragen. Het was zeker eene uitmuntende gedachte waaraan door de Firma E. H. Ki elage en Zoon te Haarlem uitvoering is gegeven, door de oprichting vaneen Emporium (= stapelplaats, magazijn, uitstalling) inde onlangs geopende passage te Zandpoort, De bezoekers van genoemde badplaats worden daar inde gelegenheid gesteld niet alleen