BEWERKING TAN DEN GROND DOOR STOOMKRACHT.

schen of ander werk met behulp van zulk een straatlocomotief verricht, steeds duurder zal komen te staan dan wanneer men daarvoor eene gewone locomobile gebruikt die minder sterk gebouwd en dus minder kostbaar behoeft te zijn en tevens minder brandstof verbruikt. Üi Niet onvermeld mag hier blijven, dat behalve bij de ploegen en andere werktuigen voor de bewerking van den grond zelf, ook aan de locomotieven voor het tweemachinesstelsel door Bowler (en anderen) inden laatsten tijd aanmerkelijke verbeteringen zijn aangebracht. O. a. levert hij tegenwoordig straatlocomotieven om te ploegen van minder dan 14 paardekracht, zelfs van slechts 6, die voor gewoon werk zeer goed geschikt en natuurlijk veel minder kostbaar zijn dan die van 14, zooals vroeger steeds gebruikt werden. Zij die meer bijzonderheden omtrent het stoomploegen mochten verlangen te weten, knnnen wij ten sterkste aanraden met de reeds genoemde brochures, bij de firma Fowler Sf C°. te Maagdenburg gratis verkrijgbaar, kennis te maken. Een groot aantal merkwaardige werktuigen voor de stoomcultuur zijn daarin tevens afgebeeld. Ook zullen de Heeren Boeke &/• Huidekoper te Groningen, Agenten voor genoemde firma, zeker gaarne alle gewenschte inlichtingen verschaffen. Vrijdag 33 Sept. jl. was de stoomploeg van den Heer Mr. J. P. Amersfoordt inde Haarlemmermeer, door de welwillendheid van den eigenaar voor een ieder aan het werk te zien, zooals ineen paar nieuwsbladen van te voren is bericht. Tot zijn leedwezen was steller dezes verhinderd aan eene vriendelijke schriftelijke uitnoodiging tot bijwonen van dit stoomploegen gevolg te geven. Hoewel in bovenstaande regelen, om niet te veel plaatsruimte in te nemen slechts enkele bijzonderheden omtrent het merkwaardige bewerken van den grond met behulp van stoomkracht konden worden medegedeeld en ook de vermelding van cijfers achterwege moest blijven, moge toch de volgende opgave van kosten, op nauwkeurige boekhouding berustend, hier nog een plaatsje vinden. Het zijn gemiddelde cijfers in 6 boerderijen of zoogenaamde „Vorwerke” van de Heerlijkheid Bellije in Hongarije in 1880 verkregen. Men houde echter bij het beschouwen van deze cijfers in het oog, dat de kosten inden regel hooger zullen komen te staan, ook bij het huren vaneen stoomploeg. Het is bekend, dat de genoemde Heerlijkheid met buitengewone zaakkennis en energie bestuurd wordt en dat door de groote uitgestrektheid en andere gunstige toestanden, de voorwaarden tot het verkrijgen van voordeelige uitkomsten hier beter waren dan ergens elders. De bedoelde cijfers, ontleend aan de meermalen genoemde brochure: „Rentirt der Dampfpflug?” luiden als volgt: Dagen Bewerkte hectaren Gemiddelde (in 1880). in ’t geheel. per dag. kosten per HA. Diepploegen .... 575 3293 5,73 ƒ 15.73 Vlootploegen .... 218 1384 6,34 // 13.25 Grubberen 24 273 11,36 -/ 7.60 Eggen 5 75 15,00 » 4.97 Nathusius verkrijgt, eveneens bij nauwkeurige boekhouding, als kosten voor ploegen ƒ 24. de hektare. De Heer Schütz te Breslau echter, die voor loon bij anderen ploegt, rekent aanmerkelijk meer en wel buiten de kosten voor steenkolen ƒ 29. tot f 36.— voor de hektare ploegen en f 24.— voor grubberen. v. P.